| anaaa193 a întrebat:

Savurez o Mirinda de mere rosii si mi-a facut pofta de placinta!
Voi stiti sa faceti?

4 răspunsuri:
| anamaria0492 a răspuns:

PLACINTA DE MERE CU FOI DE PRAJITURA(delicioasa)
3 oua
1 pliculet amoniu pentru prajituri
12 linguri lapte
12 linguri zahar
12 linguri ulei
esente
si faina cat cuprinde, toate astea le framanti si intinzi 2 foi nici prea groase nici prea subtiri.iar merele le dai pe razatoare si le calesti in unt, dupa adaugi scortisoara si zahar dupa gust in mere.
dupa ce ai intins prima foaie, poti pune merele si urmatoarea foaie pe deasupra. deasupra se inteapa cu o furculita pentru a nu se umfla.

| anaaa193 explică (pentru anamaria0492):

Ms frumooos! Abia astept sa o incerc! De cate ori beau Mirinda de mere rosii mi-e pofta si acum sigur ma apuc si de placinta:X

| anamaria0492 a răspuns (pentru anaaa193):

Funda?big grin

| anamaria0492 a răspuns (pentru anaaa193):

Cum a fost placinta?big grin