| alexcoman34 a întrebat:

și la mulți ani frumoși! Locuiesc intr-un oraș destul de dezvoltat al României, dar sincer m-am săturat, stau aici doar ca sa fiu aproape familiei mele( mama+bunica) am ales sa locuiesc aici deoarece nu plătesc chirie, dar după 2 ani, deja ma gândesc să plec. Adică traiesc în condiții destul de grele(pentru prezent), să nu spun foarte grele... singur, fără apă caldă și căldura doar de la o sobă pe gaze. Pe lângă asta eu fiind un tip mai timid nu am prieteni, nu am nimic, ma simt singur fără niciun ajutor. Pot spune că am intrat într-un fel de depresie și mă simt singur, chiar nu stiu ce pot face, sunt intr-o fază așa urâtă a vieții... dacă cineva ma poate ajuta să lase comentariu sau dacă vrea să vb in privat, doar spuneți. Mulțumesc!

6 răspunsuri:
| SG1995 a răspuns:

Deci sfatul meu e să nu fii idiot și să pleci acum așteaptă și tu până în martie. Mai apoi, dacă ai un liceu, facultate, ia-ți un job ceva și abia după orientează-te de o chirie decentă, cu condiții, nu te grăbi că sari din lac în puț, între timp ca să ieși din depresie mai ieși în oraș, fă-ți un hobby, etc.

| Steregoi a răspuns:

Căuta argumente si dovezi pentru existenta lui Dumnezeu. Cu toate acestea nu iti recomand vreo religie. Credinta in Dumnezeu nu pretinde omului sa apartina neaparat vreunei religii. Nu te mai concentra atât de mult pe efecte ci analizează cauzele existentei omului. Daca privești tot la efecte e ca și cum tratezi o boala încercând sa tratezi doar simptomele sau efectele si nu evaluezi mai ales cauzele si in acest mod in care tratezi mai mult efectele descrise de tine nu rezolvi mare lucru. Compara tot ce stii si alege sa cunosti doar binele. Binele nu il poate stabili omul ci doar Dumnezeu care este sursa binelui. Boala asta o are toti oamenii si duce la imbatranire si deces. Mama si bunica ta sunt o parte din cauza existentei tale. Ignorandu-le si neintrebandu-le ce cauza au gasit la existenta lor nu vei intelege mare lucru. Raspunsul lor s-ar putea sa fie eronat insa poti compara in continuare pana vei ajunge sa traiesti vesnic fericit. Ce faci tu acolo se numeste supravietuire si nu traire. Tu nu traiesti ci supravietuiesti in modul descris de tine. Orice om necredincios chiar si bogat doar dpdv material supravietuieste si nu traieste si nu e fericit. Oamenii necredinciosi supravietuiesc si nu traiesc si nu sunt fericiti. Dumnezeu nu cheama omul la saracie ci la bogatie din toate punctele de vedere. Succes *

| Mogiojojo a răspuns:

Daca ai 18 poti oricand sa iti gasesti ceva de lucru si sa iti cauti o chirie dupa. Cand o sa ai apartamentul tau o sa poti sa citesti, sa te dezvolti personal, etc. Primul pas e sa cauti de munca. Daca ai si bac-ul deja e bine.

| Steregoi a răspuns (pentru Mogiojojo):

Dezvoltare personala cu destinația la doi metri sub nivelul solului? happy

| Mogiojojo a răspuns (pentru Steregoi):

Nu?

| gothicbat a răspuns:

Specificați, mă nene, câți ani aveți...