| Gamer4Fun a întrebat:

Sunt clasa a V-a si maine nu am nici un chef de scoala, vreau sa ma duc la romana numai sa primesc caietul de vacanta. Mediile noastre au fost incheiate asa ca diriginta noastra ne-a spus ca putem sta acasa, eu si cu un coleg vrem sa mergem doar la ora de romana sa ne luam caietele de vacanta. Ce scuza buna putem folosi pentru a ajunge la si jumate la ora de romana.

Răspuns Câştigător
| Hammurabi a răspuns:

Nu chiuli de la română că ai mare nevoie.
"mâine nu am nici un chef de scoală"?
Poate "mâine nu voi avea nici un chef de școală"
Și de unde știi ce chef o să ai mâine?
Dar dacă tot o să chiulești, cea mai bună scuză ar fi "doamnă, oricum nu-mi folosește la nimic." laughing

2 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Nu ar trebui sa o intereseze pe ea de ce ați ales sa întârziați, mai ales dacă faceti asta foarte rar. Pur și simplu va cereți scuze ca ați întârziat și întrebați politicos dacă puteți intra, dacă o roade curiozitatea ii Spuneti ca a întârziat autobuzul sau ceva.

| TheRealA a răspuns:

Mai bine te duci la școală, indiferent dacă ți-a încheiat media sau nu.Nu e scuza că nu ai chef, nimeni nu cred că are chef, dar mai bine te duci.Astfel de întrebări nu ar trebui să aibă rolul.Profesoara de română nu cred că ar susține orice scuză ai lua de pe această platformă.