| Aztecul a întrebat:

Tatal meu a deschis o firma de constructii in anul 2007. Pana in anul 2009 a mers foarte bine. Usor, usor a inceput sa mearga din ce in ce mai prost. Cu timpul muncitorii au plecat, unu cate unu, in alte tari pentru un trai mai bun ( stiti cum e in Romania ) Acum in anul 2018, Nu mai avem nici macar un om, muncesc eu cu tata si din cand in cand mai vine cu ziua cate un om. Ne este foarte greu si as vrea sa plec si eu in alta tara tot pentru o viata mai buna. Problema cea mai mare e ca daca plec ramane singur si nu vreau nici asta si nu stim de unde sa mai facem rost de oameni pentru firma asta. A pus anunturi pe multe pagini, a fost la fortele de munca, a intrebat peste tot si nimic. Ce ma sfatuiti sa fac?

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Imbunatatiti conditiile, si poate o sa mai gasiti oameni.
Oricum, o firma dupa legislatia din prezent nu merita deloc, mai ales cand e vorba de meseriasi, care nu au nici un interes sa lucreze la comanda altuia pe putini bani, cand sunt capabili sa ia lucrarile pe cont propriu, la negru, si sa bage in buzunar de 3 ori mai multi bani, fara sa-i comande nimeni, in afara de beneficiar.
Eu sunt mecanic si vopsitor auto, am lucrat putin in service-uri, ma cauta patronii sa ma angajeze, dar ii refuz politicos.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă o firmă nu mai este rentabilă, ai două opțiuni: o închizi sau cauți soluții să mergi mai departe.
Tu cauți soluții, deci nu vrei s-o închizi.
Să înțeleg că aveți lucrări, dar nu aveți oameni?
Poate ar trebui să vă motivați mai bine oamenii.
Dacă nu aveți cu ce, atunci poate ar trebui să nu mai acceptați lucrări prost plătite.
Logic?

| Aztecul explică (pentru anonim_4396):

Au toate conditiile.
100 lei pe zi plus carte de munca, program fix.