| AnthonyParaschiv a întrebat:

Salut tuturor! Uitati povestea mea:ies de vreo 5-6 ori cu o tipa, ne intelegem perfect si imi iau inima in dinti si o iau de mana.accepta,apoi imi zice ca stie unde vreau sa bat si imi spune ca ea e o persoana directa careia ii place sa spuna ceva in fata. zicand asta i-am zis ca am inceput sa o plac, ca e o fata deosebita si ca avand atat de multe in comun mi-ar placea sa incepem o relatie.Insa s-a intamplat ceea ce nu ma asteptam...a zis ca ea nu a mai avut prieten pana acum(desi nu cred ca are 22 ani, chiar daca e ea mai cuminte de felul ei, din ce am vazut eu).si a mai spus ca ea pleaca in tara ei foarte mult(ea nu e romanca) si ca nu vrea sa ma incurce, ca ea pleaca si vine.si ca inca nu s-a hotarat ce va face cu viata ei, ca ea e o persoana libera careia ii place sa aiba multi prieteni."

In fine, toate acestea fiind zise i-am zis sa ma anunte in caz ca se razgandeste si ea a zis ca ramanem prieteni.Deci,intrebarea mea vine acum,oare a vorbit serios cand a zis asta?(ma gandesc ca daca nu ma placea nu venea la atatea intalniri cu mine si ma refuza din start).Ce sa fac,sa o iau ca pe un refuz si sa ramanem prieteni sau sa mai incerc peste un timp,sa o mai invit afara, etc? Nu am mai primit un raspuns de genul niciodata, ci doar "da" sau "nu".

Răspuns Câştigător
| fundrive78 a răspuns:

Salut,
trebuie sa fii foarte confuz dupa faza asta, dar stai linistit nimeni nu intelege ce vor cu adevarat femeile. Oricum raspunsul ei e o intreaga contradictie in termeni, daca pot spune asa. Nu o cunosc si deci nu ma pot pronunta, dar totusi daca zici ca are 22 de ani si nu a avut prieten iar propunerea ta a refuzat-o oare nu de asta nu are prieten? Pt ca a procedat la fel cu toti? E libera si ii place sa aiba multi prieteni, nu amici, prieteni si asta in conditiile in care tu ii ofereai ceva stabil. Frate nu vreau sa te demoralizez dar tipa clar nu vrea o relatie. Ii placi, se simte bine in prezenta ta, clar, ca altfel nu venea la atatea intalniri, gasea ea un motiv la un moment dat sa nu apara, dar nu vrea o relatie si asta poate sa aiba infinit de multe motive... nu spun ca tipa ar avea ceva sau ca tu esti de vina dar pur si simplu te vrea de amic si atat, asa ca nu fi necajit. Sfatul meu este sa te regrupezi si sa iti analizezi optiunile (daca iti convine sa fiti doar amici, sa ai rabdare poate in timp se leaga ceva) si de ce nu sa ii spui verde in fata si sa ceri un raspuns clar de genul da sau nu. Tu decizi, oricum nu iti bate capul sa le intelegi pe femei. Ea poate doar te-a testat sau vrea sa vada cat de interesat esti etc., totusi iti convine sa o astepti cand pleaca sai esti sigur ca se mai intoarce la tine? Doar ti-a zis ca e libera etc. Stiu ca e frustrant dar incearca sa te detasezi si sa treci peste cu cat mai putine pierderi. Bafta!

| AnthonyParaschiv explică (pentru fundrive78):

Salut,merci mult, foarte bun raspunsul.Eu nu vreau sa renunt la ea asa de usor, ca nu am mai intalnit pe nimeni asa ca ea in 21 de ani cat am eu.Intrebarea mea este, merita dupa parerea ta sa o mai invit in oras sa petrecem timp impreuna, si poate in timp va simti ceva pentru mine? Se poate ajunge la o relatie propriu-zisa, dintr-o relatie de amicitie? Ea mi-a spus ca ramanem prieteni foarte buni si ca apreciaza intelegerea mea

| fundrive78 a răspuns (pentru AnthonyParaschiv):

Ca nu vrei sa renunti la ea sa nu fie cumva doar mirajul faptului ca nu o poti avea, zic si eu nah, se stie clar ca mai incitanta e vanatoarea decat vanatul in sine dar dupa cum expui problema e clar ca esti busit de cupidon. Da, normal ca merita daca tu simti asta. Important e sa te detasezi putin si sa incerci sa vezi treaba asta cu un ochi mai critic, daca te ajuta poti sa iti faci si o lista cu avantajele si dezavantajele relatiei asteia si sa o analizezi sa vezi daca te coafeaza in continuare ce se intampla intre voi. Se poate ajunge la o relatie propriu-zisa, am un amic care a asteptat ceva timp dar care a reusit, a fost amic cu o tipa multi ani (amandoi imi sunt cunostinte) cam de pe la 12 ani pana pe la 25 lui i-a placut de ea, ea nu i-a dat atentie decat ca amic dar au sfarsit prin a fi impreuna, planuri de casatorie, vroiau copii etc. singura problema e ca dupa vreo 4 ani de relatie el a facut gemeni cu alta si s-au despartit, dupa ce s-a cuplat cu ea nu prea l-a mai interesat treaba si a inceput sa o cam insele, de aceea ziceam sa nu cumva sa fie doar mirajul faptului ca nu o poti avea. Tu sti cel mai bine. Ai grija la ce inseamna "prieteni foarte buni" asta sa nu fie cumva o capcana, in sensul ca si-a lasat cale libera, tu nu ai acces la ea ca nu vrea relatie dar ea poate avea oricand acces la tine ca doar sunteti prieteni foarte buni si tu ai fost de acord. Nu ramane total descoperit, fa-ti rezerve, trebuie sa o faci sa inteleaga ca e diferenta intre ce ii ofereai tu si ce vrea ea. Vrea sa beneficieze de avantajele unei relatii cu tine fara sa se implice, mie imi pare ca alunecoasa tipa si sa nu cumva sa ti-o furi. Oricum singurul care decide ce se poate intampla esti doar tu, ea nu are asupra ta decat atata putere cat o lasi tu sa aiba, dar gandeste-te si la tine sa nu ai de suferit dupa aia. Oricum sper sa iti iasa bine, indiferent de ce decizie iei. Bafta!winking

3 răspunsuri:
| Roland22 a răspuns:

Mdaaa... sunt putin confuz din ceea ce imi povestesti recunosc urme de sentimente puternice din partea ta insa nu pot sa ma pronunt in ceea ce o priveste. Cu toate astea a luat o hotarare pripita si instinctuala si de asemenea corecta, o relatie la distanta este intr-adevar foarte greu de intretinut (vorbesc din experienta am avut o relatie de 2 ani jumatate la distanta insa noi ne cunosteam dinainte ne stim aproximativ de 6ani). Asadar ceea ce voiam sa spun din acest punct de vedere o inteleg o implicare emotionala ar putea fi dureroasa de ambele parti, insa daca tu esti decis sa faci pasul asta si sa te implici si mai mut sfatul meu este sa lupti cu toate armele si sa incercati cel mult poate fi o experienta frumoasa pentru amandoi si ar trebui sa icerci sa ii explici si ei asta. Nu pot sa iti sugerez mai multe pentru ca nu stiu mai multe dar fa ceea ce simti ca sa nu regreti mai tarziu ca nu ai incercat macar sa o convingi sa va dati o sansa.