| anonim_4396 a întrebat:

Voi credeti in existenta lui Dumnezeu?
Mie nu prea imi vine sa cred asa orbeste in ceva ce probabil nu exista.Cu crearea omului este chiar ceva prostesc,pare ca cineva cu prea mult timp liber s-a apucat sa scrie o carte de povesti numita Biblia.
Dar,intr-un fel este bine sa credem in cineva,deoarece reusim sa trecem peste probleme.Dar,din cate observ,religia se pierde pe zi ce trece.
Voi ce credeti? Dumnezeu ne-a creat pe noi, sau noi l-am creat pe El?

Răspuns Câştigător
| Wøodenpints a răspuns:

Peste ce probleme reușești să treci atunci când ai un prieten imaginar?
Credeam că un om normal, atunci când are o problemă, încearcă să găsească soluții pentru a o rezolva. Și a te ruga la un zeu în speranța că acesta o să-ți rezolve problemele, nu-i chiar o opțiune.

25 răspunsuri:
| st3fDub a răspuns:

Salut! E o intrebare care m-a chinuit si pe mine.Intr-un final am reusit sa-mi gasesc propriile argumente prin care m-am convins singur de existenta Lui Dumnezeu.Toate contradictiile ce le-am gasit intre teoriile stiintifice ce vor sa puna conceptele religioase intr-o pozitie nefavorabila, m-au facut sa ma gandesc mai bine. Existenta Bibiliei, existenta preotilor, cartilor bisericesti ar insemna doar o vrajeala, o sarlatanie, in absenta lui Dumnezeu.Multe ipoteze exprimate de oamenii de stiinta sunt contradictorii, pe cand scrierile religioase nu pot fi puse la indoiala, nu au fost reformulate, rescrise.Nici eu nu dadeam doi bani pe tot ceea ce tine de religie.Nici prietenii mei sau cei din familia mea nu sunt apropiati de treaba asta.Merg la biserica doar de Craciun si de Pasti,ca "asa e bine".Eu in schimb, trecand printr-un moment greu, am apelat la rugaciune, la Dumnezeu, ca o ultima solutie, in care nu prea aveam mare incredere.Am fost uimit sa vad ca la putin timp, am reusit sa depasesc momentul, nesperat.De atunci, am ales sa merg pe drumul asta, sa am credinta si sa ii multumesc lui Dumnezeu pentru tot ce am.Imi pare rau ca a trebuit sa dau de greu ca sa capat credinta.Multi zic ca religia e o forma de indoctrinare.Cred ca pana la urma fiecare are dreptul sa aleaga cum crede el mai bine, sa nu se lase influentat de biserica, de mass-media.Sa gasesca singur raspunsul la intrebarea pe care ai pus-o tu.

| MadalynaOke a răspuns (pentru st3fDub):

Asa este. Bine zis. happy Asa gandesc si eu.

| AtateaConditii a răspuns:

Si mie mi se pare ca in Biblie sunt basme, balauri despre ce se vorbeste acolo pare asa necredibil, dar eu cred in Dumnezeu, am indoieli uneori, dar cand ma rog la el si imi doresc ceva cu adevarat El mă ascultă. Cine stie de ce trebuia sa fie scrisa Biblia cu atatea povesti, la ce ne ajută? Is multe lucruri care nu se leaga, dar poate Biblia a fost modificata de-a lungul anilor si de aceea e asa ciudata. Dar sigur ceva divin ne supravegheaza.

| greyhound a răspuns:

Nici eu nu prea cred. Si peste probleme trecem cu vointa, nu credinta.

| RandyMarsh a răspuns:

Astea sunt doar niste tampenii.Toate astea sunt create ca unii (bisericile) sa profite de cei nestiutori. Oamenii se roaga la Dumnezeu doar cand au nevoie de ajutor. Daca ar duce-o toti bine i-ar durea in *** de El.
Faza cu Raiul si Iadul este o aberatie totala.Ce este greu de inteles pentru unii ca atunci cand mori se opresc toate functiile, mori si gata, nu ajungi intr-o viata mai buna.

| Athée a răspuns:

Trebuie sa citesti acest articol: http://netjret.wordpress.com/2013/07/05/agartha-romania/
E mult mister in lumea ce o traim.

" Daca ar exista acest Dumnezeu in care se increde atat de multa lume, ma indoiesc ca ar fi atat de mandru, incat sa te alunge intr-un colt al iadului daca nu mergi la biserica, sau ai o alta viziune asupra lumii. Nu cred ca ar fi ceva de genul: " Crezi in mine si preaslaveste-ma sclavule, sau te-ai dus dracu! "

| RandyMarsh a răspuns (pentru Athée):

Foarte interesant articolul! O sa incerc sa fac si eu rost de acea carte.

| Athée a răspuns (pentru RandyMarsh):

Multumesc ca imi apreciezi articolul, si chiar merita citita cartea respectiva. Ce am scris eu e doar un capitol, pe scurt.

| SparkleO a răspuns (pentru Athée):

Hei!
Tu chiar esti inteligenta.
Crede-ma, nu multi privesc lumea din perspectiva asta.
Eu incerc sa-i conving pe multi ca Dumnezeu (crede-ma, exista) e milostiv si intelegator.
Se zicea de apocalipsa... Omul o sa si-o faca cu mana lui.
Incalzirea globala e doar inceputul...

| Athée a răspuns (pentru SparkleO):

Hei.
Multumesc pentru compliment, si da, te cred ca Dumnezeu exista, insa nu acest Dumnezeu al ortodoxilor de exemplu ( si multe alte religii ). In fiecare religie exista POATE o picatura de adevar.
Nu avem de unde sa stim ce ne-a creat, si mai ales de ce. Dar unde, cineva stie de ce, si EL exista.
Cat despre apocalipsa, ea a inceput deja. Copii razvratiti impotriva parintilor, criminali in serie, potopuri naturale, etc.

| SparkleO a răspuns (pentru Athée):

Mda, si nu doar astea... mai sunt si toate "accidentele naturale", gen cutremure, tzunami, uragane... tu crezi ca sunt toate create de mama natura?

Inca ceva, de ce oamenii distrug speciile rare ale planetei?
de exemplu, americanii vaneaza si ucid sirenele...

| Athée a răspuns (pentru SparkleO):

Sincer cand ma gandesc la toate astea sunt asa de intrigata ca as trage un glont in fiecare om caruia nu ii pasa...

| SparkleO a răspuns (pentru Athée):

Ti-ar trebui un tir de gloante...

| SparkleO a răspuns:

Dumnezeu exista.

e misiunea masonilor sa ne faca sa credem contrariul.

ganditi logic: de ce, ti-e lene sa te rogi, dar nu ti-e lene sa stai sa te uiti pe tavan. este isppita, este diavolul.

cineva a zis ca daca exista diavol, exista si Dumnezeu.

| RandyMarsh a răspuns (pentru SparkleO):

Pai normal ca nu exista diavol, deci...
Nu imi este lene, doar ca nu imi place sa imi pun sperantele in ceva ce nu exista.Lucrurile le faci cu vointa, nu astepti ca Dumnezeu sa te ajute.

| SparkleO a răspuns (pentru RandyMarsh):

Salut.

cineva a zis "atata timp cat nu poti demonstra ca un lucru nu exista, acel lucru este real". ia aminte.

| RandyMarsh a răspuns (pentru SparkleO):

Pai tu spui chiar contrariul. Daca nu poti demonstra inseamna ca nu ai dovezi ca este real.

| SparkleO a răspuns (pentru RandyMarsh):

Nu. daca tu nu imi poti demonstra ca nu exista, atunci exista.

nu exista dovezi cum ca Iisus nu ar fi existat.
a trait si el pe Pamant, a fost rastignit.
crucea Lui s-a dovedit a fi facatoare de minuni. cum iti explici?
cum iti explici ca in locul in care a pus mana pe piatra a ramas o amprenta, care dupa 2000 de ani inca se mai vede?
cum iti explici lumina sfanta, care se pogoara in noaptea Invierii?
cum iti explici ca de fiecare data, la Boboteaza, la raul Iordan, apare un porumbel alb. acelasi de fiecare data?

| MadalynaOke a răspuns:

Un lucru nu mi-a placut mie la dumnezeu. de ce ne-a creat pe noi femeile din costa lui adam. eu voiam din alta parte a corpului love struck

| st3fDub a răspuns (pentru MadalynaOke):

laughingSatisface-mi te rog curiozitatea si spune-mi la ce parte a corpului te referi!

| MadalynaOke a răspuns (pentru st3fDub):

Eee ca parca nu te-ai gandit deja tongue

| greyhound a răspuns (pentru MadalynaOke):

Care-i logica? de ce din partea aia?

| MadalynaOke a răspuns (pentru greyhound):

Pentru ca astfel eram un sex mai puternic noi femeile! love struck Si eram oficial superioare barbatilor.batting eyelashes

| greyhound a răspuns (pentru MadalynaOke):

Keep dreaming happy pai un remake e mai bun decat originalul?
Si apoi n-ati iesit deloc rau. Cui ii trebuie putere cand ai o pereche de sani laughing astea au distrus imperii, ingenuncheaza barbatul in fiecare zi (sau cel putin asa va facem sa credetiwinking )

| SparkleO a răspuns (pentru MadalynaOke):

Tu nu esti normala laughing))
si cum vroiati sa aratati? ca niste rame?