| asdasdasdasdfg a întrebat:

zilele acestea as vrea sa merg la Crucea Caraiman. pot urca din Sinaia la Babele, pe jos?

2 răspunsuri:
| Lexy ♥ a răspuns:

Cel mai bine te duci cu telecabina din Busteni pana la Babele. Faci si mai putin si nu ai probleme asa sa mergi pe jos este mai complicat si trebuie sa fi echipat corespunzator, plus de asta faci cateva ore bune iti dai seama din Sinaia sa traversezi Poiana Tapului si abia pe urma ajungi in Busteni si cata mai ai de mers de acolo pana la Babele prin munti.Te-as sfatui sa mergi cu telecabina sau macar sa pleci din Busteni pe jos catre Babele, daca nu sti drumul este foarte complicat traseul mai ales pe la jepii mici/mari.Numai din Busteni ai de mers pe jos: Busteni-Cantonul jepilor-Piatra Arsa- Grota Ialomotei-Babele.Numai bine.

| Wøodenpints a răspuns:

Dacă vrei traseu, Este unul care duce din Sinaia până la babele, după care de la babele urmezi traseul pentru crucea Caraiman.
Dacă vrei unul mai scurt poți pleca din Bușteni, urmezi traseul până la cabana Caraiman și de acolo nu mai ai așa mult până la cruce. Dar ăsta e ceva mai dificil.

Uite o hartă a zonei să te orientezi mai bine. Se găsește un panou mare cu harta asta și în Sinaia.
http://www.peisaje.ro/......bucegi.jpg