| alex15ccc a întrebat:

De ceva timp am inceput sa invat feanceza, insa merg cam greu...
Stie cineva niste sfaturi pentru a invata mai repede vocabularul si gramatica?

Multumesc anticipat!winking

Răspuns Câştigător
| 4StarLight a răspuns:

Uită-re la filme fără subtitrare pentru a-ți însuși pronunția, citește cărți în franceză și când nu cunoști cuvintele le mai cauți în dicționar, eu așa am progresat la limba engleză, cu răbdarea o înveți
De ce nu cauți pe cineva ca să faci câteva ore de pregătire, poate reușești așa, lucrând constant cu cineva care se pricepe în acest domeniu?
Nu mi se pare o limbă care m-ar putea ajuta într-adevăr în viitor dar o învăț de plăcere
Trucuri nu știu, dar când am început s-o studiez profesoara ne tot făcea glume pe baza cuvintelor, de exemplu apostroful este urma de la "e" care fuge de la finalul cuvântului și lasă un norisor de praf, adică personaliza tot ceea ce ne-ar fi fost greu să înțelegem happy

| alex15ccc explică (pentru 4StarLight):

Mersi de mesaj, voi incepe sa fac pregatire cu o profesoara.

| RAY a răspuns (pentru alex15ccc):

Mi-ai dat eronat deci nu ai scris bine, bravo

3 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Cumpara-ti o carte de invatat franceza fara profesor care sa contina si un cd si apuca-te de invatat.Ai lectii,exercitii,texte, gramatica, vocabular in carte iar pe cd pronuntia lectiilor din carte sau exercitii.
Uite, iti recomand una din cartile astea 2, sunt foarte bune.
http://www.libris.ro/......63389.html

http://www.libris.ro/......53830.html

Succes!