| Curios2019 a întrebat:

Detin un S8 Plus, l-am achizitionat in decembrie, iar de ieri seara am niste probleme cu el, i-am facut un update de soft si acum am multe erori:
-Iris scanerul nu mai functioneaza
-Nici senzorul de proximitate
-Ecranul sta doar in modul portret, nu se mai roteste
-Senzorul de puls nu mai citeste pulsul
Cam astea ar fi cele mai grave mentiuni. Inainte sa-mi dati un sfat, am incercat sa repornesc telefonul, de mai multe ori. Am tot incercat in setari sa adaug date legate de iris, nici macar luminiozitatea automata nu mai functioneaza. Nimic din ce mentionai. Ce ar trebui sa fac? Ca ultima varianta sa fie sa merg cu certificatul de garantie la Bucuresti, este destul de departe de mine, sunt din Craiova. Se poate rezolva din anumite setari sau la un service mai din apropiere? Si daca da, cat ar costa manopera?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunteți sigur că nu ați închis forțat telefonul în timpul update-ului? Sau că toate piesele sunt originalele produse de Samsung și intermediarii?
Astfel de probleme au apărut la multe telefoane Samsung de la upgrade firmware.

Încearcă un hardreset și un downgrade la penultima versiune firmware.

Ultima soluție este sa deschizi un ticket la Samsung sau sa te duci cu el in service. Este un bug care a apărut la 85% dintre utilizatorii noilor s8-uri.

Mult succes!

| Curios2019 explică (pentru anonim_4396):

Sunt foarte sigur ca produsul este original, iar de obicei cand fac un update de genul stau si astept, am asteptat cu telefonul pe masa, m-am uitat pe Youtube dupa ce am terminat si atunci am observat ca nu-mi functioneaza rotirea automata a ecranului, si acasa am observat toate celelate lucruri dupa ce i-am facut ub test mai amplu, cei de la Samsung mi-au spus sa incerc sa fac un reset din fabrica, dar nu vreau sa fac asta deoarece pierd mult prea multe date importante, conturi, aplicatii, poze si multe altele. Poate sa cumpar un card sa mut totul cu smartswitch, sau un calculator cu multa memorie, dar daca tot nu se va rezolva problema? Un service ce poate face? Sa imi schimbe placa de baza? Sau ceva asemanator?

Si inca ceva, am auzit ceva legat de modul de siguranta, Save Mode, daca as tine telefonul in save mode si as da restart din fabrica, toate aplicatiile nu ar fi afectate? Sau cum ar trebui sa procedez cu save mode-ul?

1 răspuns: