| anonim_4396 a întrebat:

Salutare la toate lumea. Cu siguranta existe useri care s-au confruntat sau se confrunta cu aceeasi problema ca si mine. Am 2 vicii: fumatul si aparatele. Am incercat in toate felurile posibile sa ma las si nu pot, voi cum ati reusit? Multumesc.

8 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Eu nu joc la aparate iar de fumat încă mai fumez.
Probabil treaba sta din voința și psihic.

Dacă simți ca vrei sa te lași, e un prim pas spre "vindecare".Iar dacă nu reușești singur pur și simplu, poți sa încerci cu un psihoterapeut.
Dar pana una alta gandeste-te la munca ta și la bani cheltuiți inutil ca să îți distrugi viata sau sănătatea.

| Frank51 a răspuns:

N-ai cum să te mai lași, poți doar să îți pui piedici. Adică să-ți pui toți banii într-un depozit la termen, să-ți cheltuiești banii pe ceva. Eu sunt dependent de dulciuri, limitez cantitatea doar prin faptul că nu am mult în casă disponibil.

| alina2k18 a răspuns:

Trebuie gasit alt viciu mai putin nociv care sa-ti ofere aproximativ aceeasi adrenalinawinking

| mentholinks a răspuns:

Of, of. Si eu am viciile astea din cauza femeilor. Mai exact, lipsa lor.

| mi25 a răspuns:

Nu am patima jocurilor de noroc, dar am fumat ani buni si eram un fumator de mai bine de un pachet pe zi.
M-am lasat de cativa ani de fumat. Am zis NU! Si din acea zi nu am mai pus tigara in gura. Cel mai greu a fost dupa 3 luni. Dar cred ca am reusit si datorita faptului ca inainte de a ma lasa de fumat m-am lasat de consumul de bauturi alcoolice.
Cu 2-3 ani am mai incercat odata, dar cand ieseam cu prietenii la "un pahar" mai aprindeam cate o tigara.
Reducerea nr. de tigari nu ajuta.

| RxTx a răspuns:

Am cunoscut un imam si exact despre asta am discutat ultima dată iar răspunsul lui a fost că
Se nasc oameni si doar așa ca să îngrașe pământul
Fără nici un rost pe lunea aceasta.
Si se referea la cei ce fumează și bagă la aparate

Să nu mai mă oftic eu și să nu mai mă dau eu peste cap să încerc să ii salvez așa chiar pe toți pentru că îmi consum viața mea aiuarea.

Mi-a explicat că oamenii ăștia care fumează și bagă la aparate sunt buni că o să moară mai repede și hoitul lor o să ajungă să fie un foarte bu. Îngrășământ pentru plante și folori!

Așa că tu alegi azi și acum dacă vrei să faci ceva interesant cu cât ți-a mai rămas din această viață

Sau vire să bagi in continuare la păcănele și să fumezi droguri care te ajută să ajungi mai repede pământ gras pentru flori

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Astea sunt cele mai periculoase te ucid in timp incet si sigur de fumat nu mai are rost sa zic ca stie toata lumea ca 'bine' face dar aparatele ii drog eu m-am lasat de ele ca ma tot gandeam ca ma bucur de un castig da de fapt eu am bagat o suma mult mai mare sa l imbogatesc pe altul deci nu era nici un castig eu merrgeam pe pierdere. asta unu la mana iar doi. nici o fata nu va sta cu un tocator de bani la aparate asa ca le am lasat de tot. veci pururi nu le mai bag eu bani la altii sa le arda focu sa vad cum se invart niste mere si pere

| BabaOarba a răspuns:

Pentru dependenta de jocuri de noroc exista terapii dedicate. Trebuie sa te interesezi si sa mergi la un psiholog, sunt grupuri de lucru ca si in cazul alcoolicilor. Autoritatile au chiar si programe si institutii dedicate, care ar trebui sa ofere terapie gratuit, insa nu stiu daca gasesti asa ceva, nu prea se misca nimic din partea statului.

Cat despre dependenta de fumat, aceasta in general nu este luata in vedere pentru terapie. Cine se lasa de fumat reuseste de obicei singur, fara nimic altceva sau cu ajutorul unor medicamente.