| Costache_Dragos_1990 a întrebat:

Eu de curand m-am hotarat sa nu mai stau toata ziua la PC jucanduma, si sa incep sa invat cate ceva din programare.
Dar am cateva nelamuriri:
1.Ce inseamna a invata un limbaj de programare? Adica ce trebuie sa fac, sa creez programe sau ce?
2.Cu ce limbaj sa incep?
Multumiri anticipate!

2 răspunsuri:
| Gabrielle16 a răspuns:

Http://www.codecademy.com/ site-ul asta ti-ar putea fi util, te invata bazele programarii in diferite limbaje. trebuie sa stii engleza cat de cat sa intelegi cerintele de acolo. bafta!

| Keathus a răspuns:

Da.Cunoscand un limbaj de programare vei stii cum sa faci programe.Pentru ca programul sa fie pus in functiune trebuie sa fie compilat(folosind un compilator, daah).Un compilator este un program care transforma codul, pe care l-ai scris intr-un limbaj de programare, in biti (0 si 1), adica limbajul masinariilor.Calculatorul intelege doar 0 si 1.In liceele de informatica se invata C sau C++. Iti recomand si Python.Mai sunt si altele.Pentru C, C++ iti recomand compilatorul CodeBlocks, iar pentru Python... Python daaaah.