| Yuly27 a întrebat:

As vrea sa creez programe, ( s-ar putea sa radeti si sa ma luati peste picior dar va rog nu bagati in seama alte prostii, doar raspundeti la intrebarea mea, ) nu stiu nimic de informaica, dar ca orice alt incepator as vrea sa invat, imi puteti spune cu ce limbaj de programare as putea sa incep? Si cum trebuie sa procedez, ce trebuie sa scriu in acesta?, dati-mi macar linkuri ce contin pagin de web care imi explica, cum sa-l folosesc. V-as fi foarte recunoscator daca ma-ti ajuta happy, funda celui care ma ajuta cel mai bine happy, Va rog daca vreti sa raspunde-ti ca sa faceti misto, sau sa va bateti joc de mine mai bine nu mai raspundeti...

Răspuns Câştigător
| Kei a răspuns:

Ideal ar fi sa inveti pseudocodul, pentru inceput. Cand stapanesti pseudocodul, poti sa treci la limbajul C/C++. In C/C++ se scriu programele, iar pentru a scrie un program iti trebuie fir MinGW Developer Studio - care este free -, fie Borland - dar asta se plateste. Informatii despre MinGW gasesti pe infoarena, nu te pot ajuta mai mult de atat, din pacate.

| Yuly27 explică (pentru Kei):

Aha, si daca o sa caut pe internet tutoriale, si tot felul de documente care imi explica cum se foloseste, cam in 2 sapamani o sa pot creea ceva de genul: virusi, sau alte programe de genul thinking, sau altceva nu neaparat rau, si da-mi un exemplu de program ( daca stii ) care se creeaza in C++, daca ai timp big grin

| Kei a răspuns (pentru Yuly27):

Mai, nu stiu. Probabil ar trebui sa gasesti vreun tutorial ceva(nu am incercat niciodata sa caut pe net).
Ideea este ca nu este chiar asa de usor sa inveti informatica. Trebuie sa memorezi si ceva teorie ca sa intelegi cum functioneaza anumite structuri. De exemplu, structura "daca" se repeta o singura data, dar structura "cat timp" se repeta pana cand instructiunea devine falsa s.a.m.d. In pseudocod, tu inveti practic "grosul", in C++ aplici ce ai invatat in pseudocod, plus alte cateva chestii. Un program foarte simplu in C++ ar fi un programel care iti spune care dintre doua numere este cel mai mare. Acuma, nu mai tin minte exact tot programul, l-am invatat acum mult timp, din pacate, deci nu ti-l pot scrie.

| Yuly27 explică (pentru Kei):

Aaa nu vroam sa mi-l scrii doar ce face, oke mersi mult de tot, eu sunt inca clasa a 8-ta... si de asta nu prea am rabdare, mersi oricum big grin, mi-ai explicat destul de bine si am inteles ca nu e asa usor, mersi ca mi-ai acordat ceva minute din viata ta si nu le-ai pierdu degeabawinking

| MMihai a răspuns (pentru Yuly27):

Pe net poți să găsești 2-3 GB de cărți în format electronic despre C++, majoritatea sunt scrise în engleză. Este de muncit, nimic nu este f ușor!

9 răspunsuri:
| Shaddar a răspuns:

Dupa cum pui intrebarea cu 2 saptamani, nu vei avea rabdarea sa programezi cu adevarat.

| Shaddar a răspuns:

Vrei sa stii la ce ajungi? In pseudocod vei face algoritmica, apoi vei aplica in C, apoi vei trece la OOP cu C++ (sau java.sau ce limbaj orientat pe obiecte vei vrea).Va trebui sa stii ASM pentru optimizari legate de viteza, sau pentru a duce de nas analistul.C++-ul tot va trebui sa il stii pentru ca Java lucreaza intr-o masina virtuala si inainte de a rula aplicatia, va fi verificata(daca e sigura de rulat) plus ca nu ai acces direct la hardware. Apoi va trebui sa studiezi api-ul windows-ului pentru a te folosi cu adevarat de slabiciunile sistemului de operare(slabiciuni pe care va trebui sa le gasesti tot tu).Tu vrei in 2 saptamani? Nu ai asteptari realiste si sigur nu ai rabdarea necesara.

| Yuly27 explică (pentru Shaddar):

Ma, sunt clasa a 8-ta, o sa incerc sa invat cat pot desi acest limbaj de programare vad ca este de dificultate foarte mare pentru mine, nu in 2 sapamani, voi studia pana o voi intelege si o voi putea aplica, adica pana la urma tot ii voi da de capat chiar daca imi va lua 2 ani nu 2 saptamani big grin mersi pentru sfat big grin

| Yuly27 explică (pentru Shaddar):

Dar care c++ trebuie ca vad mai multe versiuni... pe care mi-o recomanzi? ca am vazut visual c++, borland c++ compiler 5.5... pe care ca ma zapacesc?

| Shaddar a răspuns (pentru Yuly27):

Intai axeaza-te pe algoritmica(pe care o vei.invata in pseudocod). Pseudocodul e un mix intre limbajul natural si cel de programare si in general descrie problema de rezolvat in linii mari, nu in detaliu.Gandeste-te la reprezentarea unei probleme in pseudocod ca la pasii pe care ii faci in rezolvarea acelei probleme.Asa iti formezi o gandire necesara programarii.Vei invata sa imparti o problema mai mare in probleme mai mici, dar mai usor de rezolvat, structuri de date folosite, tehnici... Daca esti serios si vrei cu adevarat sa inveti, trebuie sa tii cont de o chestie: programarea nu o inveti in liceu sau facultate.O inveti acasa si singur.Pentru ca profesorii urmeaza o anumita programa, ei sunt platiti sa predea si nu neaparat sa se axeze pe ce e important.Tu singur inveti, tu evoluezi in asta.Iar cand vei ajunge destul de experiementat, vei ajunge sa apreciezi o bucata de cod ca pe o poezie, vei ajunge sa vezi creativitatea omului care a scris-o.Si vei avea si tu aceeasi creativitate.Sincer sa fiu, ai o anumita satisfactie cand vezi ca scrii cod si functioneaza, simti ca ai creat ceva.