| AndreivWaiter a întrebat:

Salutări! Vreau să trimit o scrisoare unei prietene aflată la facultate în Polonia. Știu adresa căminului și orașul în care se află, însă nu știu exact procedurile pentru a trimite o scrisoare în străinătate
Și mai vreau să știu dacă o va primi, gen dacă cei de la căminul unde stau au o căsuță poștală sau ceva de genul ăsta(nici pe ea nu pot să o întreb, pentru că este oarecum o surpriză)
Sper să mă puteți ajuta, vă mulțumesc anticipat

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Scrii adresa pe plic și pui timbrul.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Trebuie să iei in calcul că există si riscul să nu o primească. Totusi, după 7-10 zile de la expediere, ti-as sugera să ii spui adevarul, fiindcă in felul acesta, fata va intreba zilnic pe portarul căminului studentesc dacă i-a sosit plicul Deci, il va atentiona că trebuie sa il primească.
Oricum, din moment ce i-ai cerut adresa, fata bănuiește intențiile tale, desi tu speri că nu. Fetele simt tot...))

PS. In Europa, timbrul poștal pentru un plic de până la 50g, costa 6.5 lei (trimitere simplă, cu trenul, probabil) si
10 lei Par-Avion.

| Vântulalb a răspuns:

Pe plic scrii numele ei si adresa caminului. O va primi cu siguranta.
Atentie insa! Mergi la posta sa-ti dea timbru cu valoarea corecta pentru Polonia. Altfel, nu va primi scrisoarea. Si nu va fi vina postei poloneze ci a ta.