| AndreiIonut2211 a întrebat:

Scoala profesionala vs liceu doar 12 clasa fara bac care este diferenta deoarece sunt curios? Multumesc

6 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

De ce doar 12 clase fara bac? Nu prea vei fi luat in serios de patroni alegand acest scenariu.Pana si cei cu facultate sunt luati in ras.Din scoala profesionala poti iesi cu o meserie din care ulterior sa ajungi, in ani, sa castigi foarte bine, ca tot este lipsa pe piata muncii.Depinde de tine cat de mult iti place si cat de mult te dedici. Orice alegi, succes!

| AndreiIonut2211 explică (pentru dullcat):

Eu am doar scoala profesionala si am 22 de ani si ma tot gandesc sa continui cu liceul nu ma cred prea destept asa ca nu stiu daca iau bac sau macar daca reusesc sa il termin liceul

| dullcat a răspuns (pentru AndreiIonut2211):

Am inteles.Eu cred ca esti destept daca ai intentii sa termini liceul.Si chiar nu este atat de greu, vei reusi, ai incredere! In ziua de azi gasesti pe Youtube multe lectii si exercitii pentru bac, deci e imposibil sa nu il treci.Te incurajez sa incerci, nu ai nimic de pierdut.

| Hyperion7 a răspuns:

Pai de ce sa te mulțumești doar cu profesionala pe când poți face la seral încă 3 ani și ieși și cu bacul luat?
Eu zic că ești mult mai câștigat așa!
Bacul nu e ciuma de pe lume, e un examen mediu pe care oricine îl poate lua daca înțelege cum anume trebuie sa rezolve cerințele! Adică poți lua lejer 7 chiar și dacă înveți din pripă chestii! Dar da, trebuie sa vrei,bineînțeles!
Personal, eu zic că liceul fara bac este ca și când nu ai fost la școala până acum, spre deosebire de profesionala care poate fi totuși folosita in cv.
Acum, tu știi ce și cum e mai ok pentru tine, însă variante sunt!

| StoicAnalysis a răspuns:

Teoretic o profesionala e de 10 ori mai utila decat un liceu fara bac.
Dupa ce ai terminat liceul, te angajezi la munca de jos fara prea multe posibilitati de avansare in cariera.
Dupa ce ai terminat profesionala, stii exact domeniul aprofundat de tine, ai practica facuta, deci ai experienta in acel domeniu, si avansezi mai usor la inceput.

Doar ca la ambele, vei ramane blocat la un anumit punct in cariera si vei fi nevoit sa faci alte cursuri sau serale/facultati pe moment daca vrei sa avansezi mai departe.

| MistarGoGu a răspuns:

Din profesionala te alegi cu o diploma si O Meserie! Din liceu cu o roabă de teorie si cam atât! Plus diploma buna de pus in rama! Daca iti place munca, muncești si ai bani daca iti place " cartea " dai BAC -ul si mergi la facultate!
Simple like This!