| dorinaugustin a întrebat:

Se spune ca timpul este relativ, sau asa zice cel putin ecuatia lui Einstein; ei bine, daca ai putea sa te plimbi in timp, unde ai pleca in trecut (sa poti schimba ceva acolo), sau in viitor ( sa vezi ce o sa fie viata ta)? happy

Răspuns Câştigător
| Zodiac a răspuns:

Pai imi place viata mea. pur si simplu nu as schimba nimic.Trecutul e trecut.si viitorul nu-l putem sti niciodata.si chiar daca l-am putea vedea el tot se va schimba.De ce? Pentru ca tocmai te-ai uitat la el.Sunt multi oameni care ar vrae pe moment sa schimbe totul, dar dupa ce isi revin (suparare mare pe capul lor.gen "nu mai vor sa existe") isi vor da seama ca nu mai vor sa schimbe nimic...my point

Peace

5 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

In primul rand nu poti calatori in trecut ' sa poti schimba ceva acolo ', pentru ca orice modificare cat de mica in trecut ar avea consecinte incalculabile in viitor.
Viitorul il putem doar banui fiind in continua miscare. Singura idee ca am putea schimba ceva in trecut are ca si consecinta deschiderea de fiecare data a altei lumi paralele, deci revenirea noastra nu va mai fi pe aceleasi coordonate ci in acea lume paralela rezultata din interactiunea noastra cu trecutul.
Un scriitor Sf demonstra in una din lucrarile sale ca pana si omorarea unui fluture in trecutul vizitat de acei calatori, avea consecinte majore in viitorul din care plecasera.

| Arthur a răspuns:

Daca as putea schimba ceva in trecut, metaforic vorbind, as face sa dispara marul din pomul cunoasterii.

aqualuna
| aqualuna a răspuns:

BitterSweet, suntem pe aceeaşi lungime de undă, întrebarea m-a făcut să mă gândesc la "Detunătura"(A Sound of Thunder) lui Ray Bradbury, dar dacă-i bal, bal să fie...fiindcă de Hitler s-ar ocupa April, eu mi-aş face de lucru cu Stalin, trecând cu ocazia asta şi pe la Marx, Engels & Lenin...

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Se spune de asemenea ca timpul nu exista.
Nu cred ca as schimba ceva, corolar, nu as pleca nicaieri. Poate doar pe o alta planeta.
@Bitter, super raspunsurile, mi-a facut placere sa te citesc, dar marul acela al cunoasterii nu este muscat de toata lumea. Ca evidenta sta si situl asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Calatoriile in timp sint imposibile. Cu toate astea, daca ai calatori in trecut, nici nu se pune problema sa schimbi ceva, pentru ca schimbarea respectiva ar duce implicit la modificarea viitorului, adica si a timpului in care te afli. In felul asta, insasi existenta ta ar fi periclitata. Eventual o calatorie in viitor ar fi mai putin riscantawinking