| WhatheWow a întrebat:

Filosofia intoarcerii in timp spune ca nu poti schimba nimic din trecut dar daca totusi ai putea s-o faci ce ai vrea sa schimbi?

Răspuns Câştigător
| Michaelis a răspuns:

Eu as vrea daca s-ar putea sa schimb :
-sa nu fi fost conflicte intr-e tari.
(razboiaie..etc.)
-as merge si las opri pe Van Gogh sa-si taie urechea si las mai ajuta cu tot felul (moral vorbind )si l-as fi facut cunoscut.(sunt pasionata foarte mult de arta, eu fiind artista )si nu numai, sa fie si respectat.
- Era un om din Paris care a sarit de pe turnul Eiffel cu teoria ca putea sa-si ia zborul el avea pe brate si niste manze..., as interveni si i-as spune ca este imposibil si ca si-ar pierde fiata.

| WhatheWow explică (pentru Michaelis):

Un lucru, doar un lucru.

| victorandrei a răspuns (pentru Michaelis):

Intrebarea cred ca era ce ai vrea sa schimbi referitor la actiunile tale trecute, nu la alte persoane

| Michaelis a răspuns (pentru victorandrei):

La actiuninile mele? nu regret nimic si nu dau inapoi nimic din tot ce am facut, chiar daca am facut ceva gresit, asta-i viata

29 răspunsuri:
| shadovv a răspuns:

Stai putin! Ai putea sa mi arati si mi e aceasta filosofie?

| Inferno a răspuns:

"intoarcerii in timp spune ca nu poti schimba nimic din trecut "
Daca admitem existenta universurilor paralele acest lucru cade. Deci putem schimba lucruri din trecut.

| WhatheWow explică (pentru Inferno):

Eu am folosit latura filosofica a ideii si nu pe cea stiintifica.

| Inferno a răspuns (pentru WhatheWow):

Da, vad. "Filosofia intoarcerii..."
Ai dreptate, n-am observat.
Si ca sa-ti dau un raspuns:
Sa elimin primul om aparut pe Pamant. Pentru ca de la aparitia lui a facut numai lucruri de neiertata asupra naturii si a tot ce exista.

| WhatheWow explică (pentru Inferno):

Asta ar insemna sa renuntam la existenta noastra?

| Inferno a răspuns (pentru WhatheWow):

Cred ca merita sacrificiul.

| RAY a răspuns (pentru Inferno):

Nu te cunoasteam frate de iad cum poti spune asa ceva

| 4b a răspuns:

Greselile care m-au costat mult in prezent...happy

| RAY a răspuns:

Da asa e

| RAY a răspuns:

In primul rand mas intoarce in timp cu cativa ani nu mai mas indragosti ca prostul de o fraiera, as termina liceul la timpul lui, as sti cum sa gandesc matur din pacate sunt vise am iubit, am suferit, nu pot schimba nimic sper ca pe viitor sa fi invatat ceva din toate urasc iubirea si suferinta ei mia cauzat cel mai mult rau din viata mea pana in prezent iubirea

| WhatheWow explică (pentru RAY):

Stii,,, se spune ca greseala e o forma a evolutiei insa cind repetam aceeasi greseala sintem lipsiti de inteligenta.

| RAY a răspuns (pentru WhatheWow):

Corect asa e, a fost prima greseala daca i pot spune asa in fine ai grija pe cine iubesti

| WhatheWow explică (pentru RAY):

Nu pe cine, ci cum!

| WhatheWow explică:

Metaforic, eu as ascunde Cutia Pandorei undeva unde sa nu o gaseasca nimeni niciodata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lumea in care traim!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nada

| victorandrei a răspuns:

Nu as schimba nimic pentru ca nu imi pare rau de nimic din ce am facut

| WhatheWow explică (pentru victorandrei):

Te poti referi si la actiunile tale, la orice.

| mihaitaLGP a răspuns:

Calatoria in trecut este un paradox.
Paradoxul bunicului.

Calatoria in timp este perceputa gresit.

| ir3al a răspuns:

Totul

| Onio a răspuns:

Prima idee care mi-a fulgerat prin materia cenusie, daca as putea sa ma intorc in TRECUT si sa schimb ceva, acel ceva cu siguranta ar fi VIITORUL.

Dar m-am razgandit in ultima secunda, si mi-am dat seama ce as schimba.

As schimba TIMPUL in sine, ori de cate ori ar trebui.

| WhatheWow explică (pentru Onio):

Chiar daca ai fi schimbat viitorul, ar fi fost totusi un viitor cu un trecut sumbru.

| Onio a răspuns (pentru WhatheWow):

La ce anume te referi cand spui "trcut sumbru"?
Totul depinde de cat de mult m-as intoarce in trecut, si din ce punct as incepe sa schimb viitorul happy

| WhatheWow explică (pentru Onio):

Atunci tot mai bine schimbam ceva in trecut iar viitorul se va desfasura diferit.

| Onio a răspuns (pentru WhatheWow):

Oricum, eu in ce scriu pentru tine acum, este in prezent, si o sa il trmit in viitorul apropiat sa il citesti, dar din momentul in care dau "Trimite", deja face parte din domeniul trecutului.

Oricum, viitorul se schimba cu sau fara noi. Noi suntem doar niste factori care ii schimba in permanent cursul.
Hmmm...mi-a fatat mintea pui.

Hai sa iti dau un exemplu concret ca tu te poti intoarce in timp, pentru ca acum am realizat.

Sa zicem ca AXA TIMPULUI este spatiul (casuta) unde scriem mesajele aici.
Si incepi sa formulezi o propozitie, DAR! dupa ce ai terminat de scris, recitesti propozitia si nu iti place cum ai inceput.
Si ce faci?! TE INTORCI si modifici inceputul propozitiei initiale pe care deja l-ai scris, schimband cursul si intelesul ei. Iar atata timp cat nu ai dat "TRIMITE", propozitia sta prinsa in spatiu si timp pe aceasta AXA (casuta), si nu face parte nici macar din viitor, pentru ca este o propozitie fictiva, deci inexistenta. Daca eu decid sa o sterg, fara sa o trimit, si in urmatoarea clipa mor, aceasta propozitie si-a pierdut existenta.

Doar din momentul in care eu apas pe "TRIMITE", aceasta propozitie are automat un prezent, pentru ca se stocheaza ca si informatie, deci exista real. Si are si un trecut in momentul in care a fost citita, si pe viitor va fi citita de alti curiosi.

happy

| WhatheWow explică (pentru Onio):

Voi completa putin exemplul tau cu ceva : eu scriu acum un raspuns ( in prezent bineinteles ) aici in frame, nu-l salvez si nici nu-i dau send dar atunci cind o voi face se poate ca dintr-o eroare de sistem, sau poate din alt motiv, sa-mi apara 'Trebuie sa te loghezi pentru a putea raspunde "!; deja viitorul se modifica insa nu si raspunsul, el ramine acelasi. As putea sa ma intreb daca el a ajuns la tine dar nu sint sigur si repet operatia; nu-mi mai apare chestia cu logatul dar nici confirmarea ca raspunsul meu a fost postat dar el poate ca a ajuns la tine.Si uite asa in mintea mea se petrece un fel de amestec intre trecut, prezent si viitor.