| Alexandru_Cazan_1992 a întrebat:

Small! Imi puteti spune si mie cat de toxic este sa dai graffiti fara masca?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu stiu exact ce spray-uri folositi voi, dar eu sunt vopsitor auto, si am "tras" destul diluant pana acum, incat sa-ti spun ca nu ramai cu urmari. Eu folosesc masti simple de unica folosinta, atunci cand vopsesc mult, cand dau grunduri afara sau curat pistolul cu diluant, nu prea port masca.
S-a intamplat sa se acumuleze foarte multi vapori de diluant, incat sa ametesc binisor, dar am iesit la aer si n-am ramas cu urmari (zic eu, dar cine stie, poate-s sandilau de fapt rolling on the floor ).
Oricum, cunosc meseriasi care nu poarta masca mai deloc atunci cand vopsesc, si inca sunt printre noi, si par ok. Oleaca "dilai" sunt multi vopsitori, s-ar putea sa fie de la vaporii de diluant. Vopsitorul in varsta de ~40 de ani, de la care am invatat o buna parte din meserie, parea sa fie afectat serios de vaporii de diluant. Cu patronul pe langa el, incepea sa cante "saniuta fuuuuugeee", cu voce de roacar.
Deci, probabil e destul de toxic (halucinant) diluantul. Poarta masca laughing

4 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

A, si apropo de culoare in nas, eu cu tot cu masca, la finalul zilei imi suflu mucii in culoarea masinii vopsita.
Nu sunt sigur daca e de la vopseaua proaspata, sau de la praful creat, slefuind-o pe cea veche.

| MrLucas a răspuns:

Destul de toxic, de preferat sa eviti a face asta!

| FuriaGogoasei a răspuns:

La inceput nu ti se va intampla nimic doar particule de culoare in nas, spray-urile au un miros placut, mai ales cele de la Montana. Dar daca faci asta constant vei avea ceva probleme cu respiratia. Un batic, esarfa este de ajuns. Trust me, I am a Jedi!

| SatanicBear a răspuns:

Destul de toxic incat sa nu vrei sa-l inhalezi. happy Pune-ti bluza/tricoul peste nas macar, daca nu ai masca.