| aimullah123 a întrebat:

Sociopat,antisocial si psihopat inseamna acelasi lucru?

7 răspunsuri:
| Endoryus a răspuns:

Nu. Dar lasa, expertul in Youtube mai sus "stie" el mai bine laughing

| admby a răspuns (pentru Endoryus):

De ce, te-ai regăsit in una din ele si ți-e frică că ești psihopat?
Marș, fătălău mafiot!

| Endoryus a răspuns (pentru admby):

Fatalu e ala care a fugit la "mami" sub fustita cand a inceput pandemia rolling on the floor

| admby a răspuns (pentru Endoryus):

Dupa mintea ta am "fugit" din Bucurestiul ala mizerabil doar ca sa aiba cine sa-mi faca cafeaua dimineata? Peste vreo doua saptamani oricum ma intorc dupa ce se relaxeaza starea de urgenta.
Am stat in martie singurel in Bucuresti. As mai fi stat, insa poate si eu am alte responsabilitati fata de un frate mai mic care are impresia ca scoala online e mai mult vacanta. Oricum n-a existat nici Paste la mine ca sa nu-l fac in familie. Spre deosebire de tine si lorix eu n-am avut chiar familie de rahat, prin urmare si prioritatile mele sunt altele fata de ale voastre.
Si totodata pentru mine e numai un prilej bun pentru a lucra de acasa (adica de oriunde) in timp ce ma bucur si de iarba verde, nu de cutii de chibrituri. E chiar foarte bine. Iar noi astia din IT s-ar putea sa ramanem mai mult acasa din moment ce nu e cruciala prezenta fizica la birou.

Pai tu zburai saptamanal din Londra in Roma la maica-ta si cand nu era pandemie. Nu erai tu ala golden child pentru ea fiindca restul fratilor erau niste caini?

Plus ca nu uita pentru ce veneai tu in Romania aia mizerabila la ametitele tale de pe TPU:
https://www.youtube.com/watch?v=b8uK6__yq-Q
Chiar asa sunteti reprezentati tu si lorix aici 100%
Mafiotul si ametita.

Mars!

| Endoryus a răspuns (pentru admby):

Pai tu zburai saptamanal din Londra in Roma la iubita ta, "d@steptule".
Amuzant acel mars cand tu erai penibilul care se dadea atatea luni altcineva care le facea in tot felul pe Zoey si Whatever, cand colo cine era? Penibilul virgin care a fugit la mami repede si baga scuza ca trebuie sa ajute pe cineva. Esti degeaba! Ai mult prea mult timp liber.

| admby a răspuns:

Da, in esenta.
Psihopatii sunt asa de la nastere, iar sociopatii sunt creati in timp de societate.
Antisocial este un termen mai generic pentru psihopatie folosit ca diagnostic (dpdv clinic). Psihopat e un termen popular si nu se considera o boala psihica ca oricare alta intrucat e vorba doar de mentalitatea unui individ, care nu se supune unei majoritati, intr-un sens destul de negativ.
Antisocial inseamna o tulburare de personalitate, adica avem de-a face doar cu o problema drastica de gandire sau o perceptie foarte defectuoasa si chiar si malefica in majoritatea cazurilor.
Bine, bolnavi oricum sunt asemenea indivizi, dar nu bolnavi in sensul in care se poate trata cu medicamente.