| tudord95 a întrebat:

Spuneti-mi ce credeti despre textul: "Singurul lucru de care sa ne temem de pe planeta este omul"? Daca sunteti de acord, explicati raspunsul.

Răspuns Câştigător
| andreeaoprea a răspuns:

Pai in primul rand omul distruge planeta. Ai nevoie de exemple? defrisari, poluare etc. In al doilea rand omul este dusmanos, mereu cauta sa il distruga pe cel de langa ca sa ii fie lui bine sau in cazuri mai creepy pentru binele lor au omorat milioane de oameni (a se vedea stalin cand a omorat prin infometare 7 mil de ucrainieni e un documentar infiroratorfacut pe tema asta) niciodata nu poti avea incredere in oameni. Daca ar fi sa pornesc altfel as zice, omul este singura fiinta cu gandire inteligenta(sau nu in unele cazurilaughing) ideea e ca omul, mai ales cu dezvoltarea tehnologiei din ziua de azi poate ajunge sa stapaneasca lumea...un singur om, sau o organizatie, ceea ce se intampla oricum deja. Deci noi trebuie sa ne temem de ceea ce ne rezerva viitorul care este in mainile noastre teoretic...si practic in mainile unor oameni impunatori care pot decide pentru noi. Apropo e interesat de citit in privinta asta cartea 1984(are doar 200pag).

1 răspuns:
| SmilePleaseXoXo a răspuns:

Omul este un impostor cu doua fete. oameni lupta intre ei cand de exemplu amimalele siunt pasnice. stiu ca acum o sa spui ca sunt si unele carnivore dar te-ai gandit ca ele mananca absolut tot din cadavru si nu irosesc nimic in afara de oase. oameni omoara fara mila nu numai pentru mancare ci si pentru bijuterii(fildesii), haine si diverse(piele) etc. oameni se mananca si intre ei(canibalii). oamenii sunt niste finte ciudate care irosesc tot ce prind.