| marevna13 a întrebat:

Stiu ca e o superstitie fara rost, dar de curiozitate, de ce nu e bine sa dai copilul peste masa?

2 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Stai putin, cand se spune ca e bine sa faci ceva, se subantelege ca asa este gestul magic, dar nu poate sa spuna direct ca e o vraja; este un eufemism. E bine sa dai de pomana un cocos, peste sicriu. Ce poate sa fie asa de bine? E o vraja. Cand se spune ca nu e bine, este tot o vraja, dar una in defavoarea ta; asa ca nu vrei sa o faci. Asa ca nu exista raspuns la intrebarea asta. De se spune tocmai ''abracadabra''? Asa e vraja.

| shrink a răspuns:

Ca sa nu il scapi in ciorba ferbinte