| goth123 a întrebat:

Sunt cea mai non sociabila persoana ever. Cand cineva ma baga în seama, ma panichez si incep sa ma balbai, nu stiu unde sa ma uit și devin hyperaware de clipire. Nu stiu ce sa fac, nici pe internet nu imi pot face prieteni. Cand spun ca nu am niciun prieten nu glumesc. Alta problema a mea este ca nu stiu ce sa zic, tot ce zic in o conversatie este "bine, wow, haha". E din ce în ce mai rău. Vara trecuta mai știam sa comunic cat de cat, dar de cand s-au mutat și ultimii mei prieteni am devenit și mai rău decât eram. Ce sfaturi imi dati? Fara psiholog pentru ca nu vreau sa vorbesc cu nimeni.

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să adaugi din când în când și ok, mda, mna.

| Dismally a răspuns:

Vad ca in scris te descurci, incepe si tu cu asta - comunica cu diverse persoane in scris, pe urma cand te vei simti confortabil poti incerca si la telefon. Este mai usor cand nu esti fata in fata cu persoana respectiva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La ce nickname ți-ai ales nici nu e de mirare.pai nu prea ai încotro trebuie sa vizitezi un psiholog/psihiatru ai probleme serioase cu anxietatea, netratata devine cronica și nu mai poti face nimic, adică sa o vindeci complet. E absolut necesar sa mergi cel puțin la un psiholog. asociala ești ca, ești hipermotiva, nu ai încredere în tine, probabil nu ai abilități sociale și esti conștientă de acest lucru și crezi ca nu mai poti schimba nimic, dar se poate cu multa disciplina. În halul în care te afli acum nici nu au cum sa fi sociabila dacă te bâlbâi, ai nevoie de psihoterapie cognitiv comportamentala, nu ai cum sa învingi anxietatea altfel, eu iau tratament și tot am probleme cu anxietatea.

| Mihaa890 a răspuns:

Ce vârstă ai?

| Nokky a răspuns:

Îți lipsește increderea, ai mai multă încredere în tine(și-n ceea ce poți face)

ps: "pretenia" - este 1 cuvânt capcanăwinking. Trebuie să te naști norocoasă/karismatică (să ai parte de prietenie). Nu se nasc - prea rar: persoenele(karismatice/norocoase)