| AriPinzar a întrebat:

Sunt in clasa a III- a, si ma incurc enorm la scaderi. ecuatii, inmultiri, impartiri le stiu! dar cand vine vorba de scaderi...am baraj
ieri doamna ne-a scos in fata tablei si eu am stat vreo 2 minute la 9-6 si 17-9
cum sa le tin minte mai bine?

Răspuns Câştigător
| Fatamuntilor a răspuns:

Dragule,i-o ca pe joaca.Si nepotul meu avea aceeasi problema.Am luat o pereche de carti de joc.le-am impartit ca si cum am juca carti.Si si cartile care picau trebuia sa faca operatii matematice.Asa poti invata mai usor matematica.
Dar si exersand...cauta probleme de matematica distractiva si rezolva-le.

Daca bunica iti da 9 bomboane iar tu iidai colegului tau 3 cu cate ramai? Hai, ca nu e greu.

2 răspunsuri:
| Disharmony a răspuns:

Nu trebuie să ţii minte nimic, trebuie doar să exersezi. Fă în fiecare zi multe exerciţii din culegere/manual. Eşti la început şi ţi-e greu, dar dacă creierul tău se va obişnui de pe acum cu calculele, îţi va fi foarte uşor mai departe, în clasele mai mari.

La matematică înveţi exersând. Nu există altă cale.

| MissGrumphy a răspuns:

Draga AriPinzar,

te pot ajuta exemple cu desene adaptate varstei pentru a intelege adunari, scaderi, inmultiri, ecuatii de gradul intai si nu numai, impartiri si tot c einseamna baza matematicii aici :

http://www.grumphy.com/Matematica-Scaderea-numerelor-intregi-rmq13.html

acest site este creat pentru copiii aflati la inceput de drum in matematica, regina stiintelor

succes!