| coadadematura a întrebat:

Salut.
Am terminat clasa 12 profil filologie si m-am inscris la Arhitectura Navala in conditiile in care nu am mai facut matematica serios din clasa 8. Mai stiu doar chestiile de baza(adunari, scaderi, inmultiri, impartiri) si cateva notiuni vagi. Nu m-am inscris la drept pentru ca nu am pile la judecatori sau avocati si nici la litere pentru ca nu vreau sa devin profesor sau translator. Aveti vreun sfat pentru aceasta facultate de Arhitectura navala? Cum este cu matematica etc?

Răspuns Câştigător
| SingleForOne a răspuns:

Nu. Mai trebuie sa dai un examen extra, la barou, si lucrezi ca avocat pentru stat (desi, cu venitul foarte mic, probabil cat un casier la profi) pentru oricine nu-si permite banii pentru un avocat cu experienta si particular, dar si ca avocat particular daca acele firme vor pe cineva chiar de pe bancile facultatii si baroului.
Nu trebuie sa cunosti pe cineva, ci trebuie sa te cunosti pe tine, sa te descrii cat mai bine (dar si cu experiente reale, adica ce ai facut in facultate daca doresti acea meserie), si te uiti prin jur, ce firme de avocatura sunt in orasul tau sau daca vrei un oras mai mare. Anii se aduna, acumulezi experienta, acumulezi abilitati noi, si vin si banii. Spun asta pentru ca m-am interesat putin acum 2 ani, dar nu e domeniul meu, m-am orientat spre domeniul economic.
Asta este ca avocat, la magistratura cunosc si mai putin, dar tot va fi un nivel de inceput.
Ideea este ca, in orice meserie incepi de jos unde nu te crede nimeni, te ignora toata lumea, cei rai te calca in picioare... este suferinta grea de suportat probabil vreo 2-3 ani, dar dupa asta devine relativ usor.

4 răspunsuri:
| SingleForOne a răspuns:

Nu am pentru arhitectura navala, dar pentru drept nu-ti trebuie pile. Inveti si muncesti din greu, si devii ceva in acest domeniu. Multi care au mers in instanță cu cineva "pe pile", deseori pierd cazurile. Trebuie atitudine si carscter, intai de toate.

| coadadematura explică (pentru SingleForOne):

De terminat termini dreptul, dar dupa ca sa poti sa profesezi si sa intri in lumea lor ai nevoie de cineva, de relatii etc. De exemplu sa ai o ruda, prieten de familie etc judecator avocat ca sa poti sa intri in cercul lor, altfel rip. România, țara unde termini facultatea ca sa te pot angaja la Mc. Csf

| coadadematura explică (pentru SingleForOne):

Mersi frumos!

| SingleForOne a răspuns (pentru coadadematura):

Nu. Mai trebuie sa dai un examen extra, la barou, si lucrezi ca avocat pentru stat (desi, cu venitul foarte mic, probabil cat un casier la profi) pentru oricine nu-si permite banii pentru un avocat cu experienta si particular, dar si ca avocat particular daca acele firme vor pe cineva chiar de pe bancile facultatii si baroului.
Nu trebuie sa cunosti pe cineva, ci trebuie sa te cunosti pe tine, sa te descrii cat mai bine (dar si cu experiente reale, adica ce ai facut in facultate daca doresti acea meserie), si te uiti prin jur, ce firme de avocatura sunt in orasul tau sau daca vrei un oras mai mare. Anii se aduna, acumulezi experienta, acumulezi abilitati noi, si vin si banii. Spun asta pentru ca m-am interesat putin acum 2 ani, dar nu e domeniul meu, m-am orientat spre domeniul economic.
Asta este ca avocat, la magistratura cunosc si mai putin, dar tot va fi un nivel de inceput.
Ideea este ca, in orice meserie incepi de jos unde nu te crede nimeni, te ignora toata lumea, cei rai te calca in picioare... este suferinta grea de suportat probabil vreo 2-3 ani, dar dupa asta devine relativ usor.

| SingleForOne a răspuns:

De asemenea, poti avea propriul tau birou de avocatura, dar nu cunosc regulile in acest sens. Ai putea sa te interesezi si asa. Pune cat mai mult accent pe dezvoltarea ta personala si in cunostinte legale, si sa faci jocuri de argumente legale.