| Яiko a întrebat:

Sunt obosit, nimeni nu ma obliga sa fac ceva, dar eu stiu ca trebuie. M-am saturat sa imi tot spun "trebuie, trebuie, trebuie" De mai bine de un an la mine tot trebuie, nu mai pot sa ma relaxez... sunt cu moralul la pamant.
Sunt prea multe porbleme pe capul meu, si asa a fost mereu, am 19 ani, iar de mic familia mea a avut tot felul de probleme financiare. Acum urmeaza sa dau la facultate. Parintii mei stau pe datorie. Nu tu aia, nu tu aialalta. Si nu sunt genul acela de om cu un telefon scump, sau fumator care zice: "N-am Bani". Tata e bautor inrait, dar doar el sustine familia financiar din pensia lui pe caz de boala. Mama nu are unde sa se angajeze, locuiesc intr-un sat vai si amar de capu lui, asta dupa ce ne-am mutat de mai multe ori din motive financiare. Nimic nu merge bine. Agricultura sau crescutul animalelor este in pierdere. Aratul, discuitul, semintele, sapa sau erbicidele, recoltatul sunt mai scumpe decat profitul. Animalele sunt ieftinne, nu scoti banii de pe mancarea lor. Intretinerea e mare, incalzire pe baza de soba fara lemne, ca si lemnele costa bani.
Toate astea pentru ce? sau pentru cine? Mai demult visam si eu la casa mea, sotia mea, si familia mea. Dar acum nu mai imi sta gandul nici la asta. Nu am sperante de viitor.
Acum dupa lunga introducere, intrebarea e, sa fac ce vreau trebuie si ce ar face un om normal, sau sa renunt la toate si sa nu mai imi pese de parerile altor oameni, si sa ma rup de toata mizeria asta?
Stiu ca nu prea are sens, dar orice sfaturi m-ar ajuta foarte mult.

Răspuns Câştigător
| Kaℓi a răspuns:

Ar fi bine daca ai reusi sa devii independent, sau sa te rupi de toate, cum zici tu. Daca iti gasesti ceva de lucru si iti merge mintea, o sa te descurci mai bine singur, intr-un oras mare. Si poti face si scoala.

1 răspuns:
| immaBeast a răspuns:

Te inteleg perfect, exact asa ma simt si eu, exact in acelasi rahat sunt si eu, lipsa banilor, mai am si niste probleme de sanatate.
Asa...in capul tau, in sufletul tau, ce-ti doresti tu sa faci cu adevarat?
Sa respecti societatea si sa te supui regulilor care te vor distruge psihic?
Sau sa fii un om liber si fara greutati ( cum ar trebui sa fim toti )?
Macar tu mergi la facultate, eu cu liceul mecanic, iti dai seama ce viitor o sa am? ( liceul mecanic l-am facut obligatoriu, nu suport de fel mecanica ), alta optiune n-am avut, alt liceu nu exista in comuna unde locuiesc eu.
Mai greu de cap de fel, nu am inteles ceva din intrebarea ta : si sa ma rup de toata mizeria asta?
Ce vrei sa spui cu asta?
Daca este ce am inteles eu...nu prea ai cum sa te " rupi ", te nasti in ea, trebuie sa treci prin ea, adica treci prin viata, viata este insasi o mizerie, un chin, o bataie de joc.