| Dan a întrebat:

Suntem responsabili de Planeta noastra. Tu ce ai face ca sa salvezi Planeta? Sa lasam o Planeta curata generatiilor viitoare!

Răspuns Câştigător
| ellene a răspuns:

Momentan fac si eu ce pot. Incerc sa nu fac risipa de apa, electricitate (nu stau cu 3 televizoare aprinse si un pc)... duc gunoiul in locurile special amenajate, nu il arunc oriunde...merg mai mult pe jos, nu cu masina pentru a mai evita sa poluez aerul. In viitor o sa plantez macar un copac (pana acum nu am avut unde)...si cred ca daca as avea timp liber si o echipa ...as merge in unele locuri sa ajut la strangerea deseurilor.

9 răspunsuri:
nony
| nony a răspuns:

Suntem un virus, o maladie pentru planeta asta, si daca ai observat, in ultimul timp cam incearca sa scape de noi (cutremure, tzunami, tornade etc )
S-a saturat de noi.Planeta este vie, are energie, ea ne sustine si ne-a dus in spate mii de ani.Noi suntem vinovati pentru ce se intampla acum, si nu avem salvare.Este prea tarziu, cu toate ca sper sa ma insel.

mira
| mira a răspuns:

In coltisorul meu de univers adopt o atitudine civilizata, de respect pentru darurile naturii.Cand pot, sadesc o floare sau un copac.Incerc sa-i influentez pe cei din preajma sa faca la fel.

kratos
| kratos a răspuns:

Reciclez si fac curat in curtea mea si in afara ei pe strada cat pot.
Tu ce faci?

| Cryssy a răspuns:

Nu prea pot sa fac multe... din pacate...

| lora_9285 a răspuns:

Cand ma duc in natura cu familia mea si cautam un loc unde sa ne asezam, gasim gunoaiele celorlalti care au fost acolo. Noi familia, fiind iubitori de natura, strangem in sac menajer toate resturile acestea. Iar cand plecam, avem grija sa nu lasam nimic in urma noastra care sa dauneze.
Daca fiecare om ar contribuii la ingrijirea naturii atat cat poate el inseamna ca, totusi incepem sa ne trezim!

Răspuns utilizator avertizat
| matura a răspuns:

As introduce in scoli, obligatoriu, cel putin o ora pe saptamana, cursuri despre curatienie, reciclarea materialelor refolosibile si absolut toate subiectele care ne ajuta sa stim ce trebuie sa facem pentru a putea trai in conditii sanatoase si sa mentinem si natura curata.Pentru adulti as folosi toate mijloacele audio-vizuale.Si nu in ultimul rand, as face o lege care sa amendeze, cu sume usturatoare, persoanele care nu respecta grija fata de mediul inconjurator, dar nu inainte de a-i educa pe oameni.

| ciumpalaku a răspuns:

As interzice PET-urile

| ciumpalaku a răspuns:

Te felicit sincer kratos.
Un bun cetatean... Bravo, rar in zilele noastre...