| anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca este posibil ca amintirile sa fie transmise generatiilor viitoare prin ADN?

13 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu.

| Shammal a răspuns:

Da, o mare parte din ADN (98%) pe care stiinta la numit junk DNA este cuantic, e dincolo de timpul liniar, toate cunostiintele acumulate de tine pe pamant si multe alte le gasesti in ADN

| doctorandus a răspuns (pentru Shammal):

Unde ai auzit bazaconiile astea semidocte?

| Inferno a răspuns:

Logic ca nu. Nu au legatura. Nu poti sa trasnimit AMINTIRILE prin ADN.
S daca prin absurd absolu s-ar putea transmite acest lucru ar fi contrar evolutiei pentru ca omul nu are capacitatea de stocare infinita, Daca acest proces ar exista s-ar ajunge la incapacitatea creierului de a mai acumula noi informatii, fie le uita pe cele vechi, fie nu mai invata nimic.
Deci procesul este inutil

| AndreiGabi a răspuns:

Nu.

| BeastMaster a răspuns:

Mi-e lene sa scriu mult deci: NU.

| RAY a răspuns:

Nu

| doctorandus a răspuns:

In ADN pot fi incifrate fisiere de calculator, dar pentru a le descifra e nevoie de inginerie genetica si de un alt calculator. Asa ca nu, ADN-ul nu transmite amintiri de la o generatie la alta, poate transmite cel mult instincte si modela dezvoltarea creierului.

| WhatheWow a răspuns:

Da, se transmit si anumite amintiri prin intermediul ADN-ului, copiilor. Animalele, si din aceasta categorie omul nu face exceptie, transmit o multime de informatii generatiilor urmatoare prin intermediul ADN-ului iar cum amintirile sint la rindul lor tot informatii, pot fi transmise. De ce nu sintem constienti de prezenta lor ...simplu; nu sint stocate in constient pentru ca nu sint traite direct de catre noi dar, atunci cind necesitatea o impune, acestea trec in constientul nostru ca frinturi de informatie experimentata si totusi confuza. Tie nu ti s-a intimplat niciodata sa vezi locuri pentru prima data si sa ai impresia ca le cunosti?

| doctorandus a răspuns (pentru WhatheWow):

Reamintirile alea confuze se numesc deja vu (Google te poate lamuri ce e aia). Daca ADN-ul omului s-ar schimba in cursul vietii sale, celulele lui ar fi atacate de propriul sistem imunitar si ar urma decesul. Anumite gene pot fi activate sau dezactivate prin metilare, in rest informatia din ADN nu se schimba. Chestia cu metilarea s-a constatat intr-un sat izolat din Suedia, in care cei care au suferit de foamete in perioada maturizarii gonadelor au transmis efectul foametei in ADN-ul transmis urmasilor (tot prin metilare). Prin procesul de metilare nu se schimba genele, ci doar exprimarea lor. Vezi http://en.wikipedia.org/wiki/Epigenetics

| georgiana999 a răspuns:

Eu stiam ca ADN-ul stocheaza toata informatia genetica codata, necesara cresterii si metabolismului zilnic. Aceasta informatie este transmisa de la o generatie la alta. Are o influenta majora asupra aspectului fizic si asupra functionalitatii organismului, in concluzie n-are nici o legatura cu visele omului.

| 니코 a răspuns:

Amintirile nu se pot transmite prin ADN, dar cum tehnologia avanseaza poate ca in viitor o sa se poate dar putine etape dar o sa fie destul de greu

| AhileSemiZeu a răspuns:

Nu cred.