| Tanner a întrebat:

Sunteti de acord ca Bucurestiul este unul din cele mai urate orase europene? Pana mea, nu avem cultura, tot patrimoniul a fost demolat, avem doar blocuri gri, copacii din Bucuresti se taie si aerul e foarte poluat. Avem orase frumoase ca Brasov, Sibiu, Sighisoara, Oradea dar la capitolul capitala stam rau.Cred ca doar Sofia este mai nasoala ca Bucurestiul.Sunt eu nebun sau asa e?

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu e chiar asa, cred ca nu ai vazut tu suficiente capitale europene.
Intr-adevar, Bucurestiul nu este cel mai frumos oras din lume, dar nici pe departe nu e unul din cele mai urate orase europene. Ai sa fii surprins ca de fapt are destul de multa verdeata (mai multa decat orase ca Praga sau Helsinki), ca are destul de multa istorie (unul din cele mai frumoase muzee de istorie vazute de mine, Curtea Veche, Casa Melik), destul de multa cultura (un Muzeu de Arta decent, mult peste cel din alte capitale europene, un Ateneu senzational de frumos, mai multe muzee mici si biserici foarte frumoase si interesante). De altfel, cei care au calatorit mult (ma refer la straini), considera Bucurestiul ca fiind un oras foarte interesant, dezavantajat doar de mizerie si poluare.
Uite, de exemplu Helsinki, un oras foarte civilizat, nepoluat si curat, nu are practic nimic de vizitat (un muzeu national pe care il parcurgi intr-o ora si doua catedrale) si are o arhitectura urata, masiva, ruseasca, greu de inghitit. E intr-adevar extrem de curat, masinile trec rar, deci poluarea este minima si, in general, e un oras destul de putin populat. In centrul orasului, o sa vezi doi copaci la 3 kilometri, sunt mai verzi cartierele de locuit, dar nu semnificativ mai verzi decat cele din Bucuresti. Praga are un centru istoric senzational, in care poti sta un an fara sa te plictisesti de vizitat, dar are, de asemenea, putina verdeata si destula poluare. Sofia e un orasel cochet, cu multa verdeata si cu destule chestii de vizitat. Are si cartiere urate, dar toate orasele mari au. Belgradul este un oras foarte asemanator cu Bucurestiul, imbunatatit doar de spectaculoasa varsare a Savei in Dunare. Podgorita este un oras nou, bine desenat, in care nu e practic nimic de vizitat. Skopje este plin de statui si de santiere in centru si plin de blocuri comuniste in rest.
Sigur, e greu sa compari Bucurestiul cu orase cu o cultura solida de mii de ani, dar sa spui ca este cel mai urat oras din Europa este o exagerare uriasa care arata fie rea-vointa, fie lipsa unor cunostinte reale despre alte orase.

| Tanner explică (pentru Brigaela):

Dar Bucurestiul inseamna doar blocuri gri, avem si noi un foarte mic centru istoric care e lasat in paragina.Ce a fost frumos s a demolat parerea mea.Si cand ziceam cultura nu ma refeream la cladirile care sunt muzee sau teatre, eu ma refer ca toate casele civile cu arhitectura frumoasa au disparut.Si nu e rea vointa, imi place tara si avem orase frumoase doar ca asta e parerea mea despre Bucuresti.

| Teardrop a răspuns:

Câte capitale Europene ai văzut tu, în cei 16 ani de viaţă, ca să poţi face o asemenea afirmaţie?

| Tanner explică (pentru Teardrop):

Paris, Atena, Berlin, Budapesta, Sofia, Berna

| Teardrop a răspuns (pentru Tanner):

Cu alte cuvinte le-ai văzut pe cele mai cunoscute pentru arhitectura lor deosebită plus încă 2. Nu ştiu cum ţi s-au părut Budapesta şi Sofia mai frumoase ca Bucureştiul, dar oricum, mă îndoiesc c-ai avut timp să vizitezi cartierele de locuinţe.

| Tanner explică (pentru Teardrop):

Sofia mi se pare mai jos ca Bucurestiul iar Budapesta este la fel exceptand faptul ca ei au Dunarea care trece pe acolo.

| presus a răspuns:

- In Bucuresti aerul este poluat din cauza ca este un oras mare si populat. In aproape toate capitalele si orasele mari din Europa e aceeasi problema cu poluarea.
- Bucurestiul e un oras frumos, unde o poti duce foarte bine daca te obisnuiesti cu aglomeratia. Asta ar fi singura problema, aglomeratia, in rest ai tot ce vrea inimioara ta langa tine, la indemana. Sunt multe locuri de vizitat... de exemplu:
- Palatul Parlamentului, Muzeul National al Satului, Ateneul Roman, Arcul de Triumf.
- Biserici multe, mall-uri, Parcul tineretului, Parcul Herastrau.
- Singurele capitale urate din Europa dupa parerea mea sunt: Erevan, Tirana, Sofia, Riga, Belgrad.

| Voro a răspuns:

D-aia e plin Bucurestiul de straini, ca e cel mai urat oras. laughing

| andrei2608 a răspuns:

Sa presupunem prin absurd ce e cum spui tu... E de datoria noastra, a generatiei acesteia, sa salvam si sa pastram, mai ales, bucurestiul. Dar dupa parerea mea nu este asa cum spui tu(no offence). Poate ca mai sunt si zone mai 'urate' dar daca ai iesi putin din zona blocurilor si te-ai duce sa vizitezi cat de cat bucurestiul ti-ai schimba parerea. Nu uita ca avem una din cele mai frumoase capitale din Europa co o istorie incredibila!