| chiftelutacrocanta a întrebat:

Te-ai simtit vreodata vinovat asa fara motiv? Totusi,in spatele unei vinovatii exista mereu un motiv sau te poti simti vinovat asa fara motiv? Eu de exemplu cand stau mult in fata PC-ului ma simt vinovat, nu stiu de ce dar ma simt vinovat.Simt ca ceea ce fac nu e bine,ca ar trebui sa am activitati.Dar oare in fata cui ma simt vinovat? In fata societatii? De ce? De ce ar trebui sa fiu eu ca ei? Nu fiecare om face ce vrea si ce ii place? Ce teaba are societatea cu mine ca stau mult in fata PC-ului din moment ce eu sunt o persoana unica care face ce ii place? Eu nu imi doresc o casa,si nu imi doresc o masina si nu imi doresc un loc de munca cu program incarcat,eu pur si simplu imi ascult inima,daca ea se simte bine e ok daca nu se simte bine atunci e ceva neinregula cu ea.Dar eu acum vorbesc de acea forma de vinovatie fortata,deci parca sunt amenintat sa ma simt vinovat,ca daca nu societatea se va uita urat la mine,ce e acea vinovatie oare, de ce oamenii vor sa fiu ca ei?

2 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Eu cred că te simți vinovat și față de tine doar că nu îți dai seama.

| Cinevacatoatalumea a răspuns:

Eh...societate... Eu am sentimente de vinovătie si cand ma uit la stele, poate pentru ca nu pot sa le ating, sa ajung vreodata la ele sau poate pentru ca ma simt mica in aceasta lume mare.