| anonim_4396 a întrebat:

Pentru fete!
Buna.
Deci, am un prieten de 3 ani si cateva luni. Inainte am avut o experienta sexuala mai grea..am trecut printr-un viol peste care nu am reusit sa trec inca. In tot acest timp prietenul meu s-a comportat exemplar, a avut rabdarea necesara mereu, dar eu nu ma pot bucura de relatiile noastre inca..simt ca o fac din obligatie, ca o fac pentru el..si ma simt vinovata, fortata..nu fac asta din placere si mi-e foarte greu sa "simulez" acea placere si stare de bine. Nu vreau sa-i spun ce se intampla cu mine, desi simte de multe ori dar mereu gasesc scuza potrivita. Nu stiu.voi ati patit sa o faceti din obligatie? Oare gresesc, sau imi va trece vreodata sentimentul acesta de vinovatie si obligatie, sa ma pot bucura si eu?
Chiar am nevoie de un sfat..sunt foarte confuza.

7 răspunsuri:
| KeepCalmThinkDiffrent a răspuns:

Buna!
Nu inţeleg de ce te simţi obligată din moment ce este prietenul tău. Ce simţi pentru el?

| Classy a răspuns:

E normal sa te simti asa din moment ce in trecut ai avut parte de un viol... Apar remuscarile, amintirile, si teama cand faci dragoste... Poti consulta un psiholog sa iti spuna ce sa faci happy.

| ElenaSA a răspuns:

Depinde si ce simti pentru prietenul tau.Vinovata pentru ce te simti?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Timpul le rezolva pe toate si ai multumeste-i lui Dumnezeu ca ai dat peste un asa baiat, eu zic sa mergi la un psiholog impreuna cu prietenul tau si roaga-l sa participe si el cu tine la sedinte, psihologul ai va da si lui niste sfaturi utile, succes!

| onlyagirl a răspuns:

Eu zic sa vorbesti cu el despre asta. dupa 3 ani ar trebui sa ai incredere in el. daca nu o sa ii spui o sa creada ca nu simti nimic pentru el, si o sa se distanteze sau o sa aveti parte de niste certuri aiurea, fara sens. :sad imi pare rau pentru ce ai patit.ai pe cineva langa tine, si sinceritatea e ceva de pret intr-o relatie! parerea mea.:* ai grija de tine, sau lasa-l sa aiba grija de tine >big grin

| vladutzaM a răspuns:

Cred ca ar trebu sa te resemnezi, daca te iubeste si sunteti de 3 ani impreuna ar trebu sa ai incredere in el, sai vorbesti, el te va face sa intelegi multe lucruri si poate chiar sa clarifici in ceea ce simti.

| Layov a răspuns:

Marius!