| sabin89 a întrebat:

Știți un cuvânt care să conțină grupul de litere "ouâ"? - fără să căutați pe net; doar din memorie.

9 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Doua ceva laughing am zis din memorie.Scuze am tastaura pe engleza, dar intelegi ce am scris.

| sabin89 explică (pentru relian):

A treia literă este â, nu ă.

| gemeni6226 a răspuns:

Nu cred sa existe un asemenea cuvint.

| sabin89 explică (pentru gemeni6226):

Ba da: plouând happy

| gemeni6226 a răspuns (pentru sabin89):

Sincer eu nu ma mai descurc cu ortografia asta noua eu cand eram eleva i din a se folosea doar in denumirea tarii noastre Romania, in rest peste tot i din i -poate cand voi avea nepoti o sa ma lamureasca cu ortografia asta noua-ca de ce s-a hotarit sa se schimbe i din i in i din a.

| sabin89 explică (pentru gemeni6226):

Î din i e doar pentru partea din față a cuvântului, ca pentru: înalt, întreg etc. Și pentru partea de la urmă, ca pentru: a coborî, a doborî etc. În rest, e â din a.
Ce să facem, ținem și noi pasul cu evoluția limbii happy

| gemeni6226 a răspuns (pentru sabin89):

Multumesc,asa cum ai explicat tu, nu e greu de retinut.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Plouă.

| sabin89 explică (pentru anonim_4396):

Același răspuns pe care l-am dat lui relian.