| chiftelutacrocanta a întrebat:

Toti membrii familiei mele merg fiecare, ba la munca ba la scoala si eu stau acasa si ma simt excelent de bine.Privesc copacii si ma minuneaza fiecare clipa pe care o petrec in libertate.Ei vin acasa stresati si asteapta urmatoarea zi de munca, de parca ar trai o poveste prin care trebuie sa treaca obligatoriu.Sunt ca niste masinarii automate,chiar si in week-end ei sorb cu paiu din fericire si nu isi traiesc viata din plin. Duminica seara devin tristi ca urmatoarea zi e luni,eu insa duminica seara ma simt excelent de bine ca intodeauna,ma simt ca intr-un fel de revelion care nu se mai termina,la mine e sarbatoare intodeauna, la ei e o viata grea.Am renuntat chiar si la alcol,nu mai cred in zilele saptamanii,nu mai cred in logica,in matematica,nu mai cred in reguli, sunt ca o pisica care isi traieste viata pur si simplu.Candva cand eram la scoala credeam ca aceea era viata mea de scolar, ca destinul m-a facut sa merg la scoala ca nu mai pot schimba nimic dar acum inteleg ca oamenii cu convingerile lor idioate de viata ma faceau sa cred ca eu nu pot schimba nimic cu mainile mele.De ce oamenii nu se maimutaresc ca niste maimute fericite si traiesc ca niste masinarii?

4 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Nu mai crezi in logica, in matematica si in zilele saptamanii pentru ca nu lucrezi, si de aceea convingerile tale nu se confrunta niciodata cu realitatea. La tine e o sarbatoare intodeauna, iar la ei o viata grea pentru ca ei trebuie sa lucreze ca sa te intretina pe tine si pe ei. Nu uita ca nu au obigatia legala sa te intretina la varsta asta. Daca parintii tai ar renunta la ''convingerile lor idioate de viata'' nu ai mai avea ce manca si unde locui.

| OoBunnyoO a răspuns:

Pentru ca altfel nu ar avea din ce sa traiasca. Norocul tau este ca ai doua masinarii de genul asta care te tin pe tine acasa si iti platesc masa, casa si internetul. Altfel nu te-ai mai simti excelent de bine.

| 393Dan a răspuns:

Măi ce proști îs oamenii ăștea...aleg să meargă în fiecare zi la muncă în loc să stea acasă și să se odihnească. Cum nu-nțeleg ei că-i mai simplu să nu faci nimic și să aștepți ca alții să te hrănească, să te-mbrace, să-ți plătească comunalele și să aibă grijă de tine?

| Enache_Gabriel_1969 a răspuns:

Ar fi ok daca ar muncii pentru o cauza nobila. Dar tinand cont ca in Romania muncim sa hranim pe altul si salariul e,, Prea mare''. Cum se fac ei ca ne platesc, hai sa ne facem ca muncim. Asta e parerea mea...