| Lupică27 a întrebat:

Toti vorbesc de minunile de 3 lei pe care le-a facut isus dar de cea mai importanta n-a vorbit nimeni.
Cum a reusit sa aiba la cei 30 de ani ai lui 12 prieteni apropriati.

13 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Marketing. A contactat foarte multă lume. ca să ii selecteze pe aceștia. Nu erau prieteni, erau discipoli, elevii lui. Maria Magdalena la fel.

| minrest a răspuns:

Avea cel putin o suta de prieteni la fel de apropiati ca cei de care spui. Nu erau simpli prieteni, erau adepti. Isus a fost invatator, a activat in miscarea lui Ioan Botezatorul, iar dupa moartea acestuia i-a adunat in jurul lui pe acei ucenici ai lui Ioan care credeau ca lucrarea acestuia trebuie sa continue, ce mare lucru ca avea si el o mana de adepti? Alti lideri religiosi au zeci de mii de adepti, si nu se mai mira nimeni.

| J0B0MAT a răspuns:

Aș da toți prietenii din lume ca să readuc oameni la viață ori să îi vindec de boli.Și transformatul apei în vin e o idee de afacere tentantă.
De fapt, aș prefera să nu am prieteni deloc, decât să am mai mulți din care unul mă va omorî.

| StoicAnalysis a răspuns:

Interese comune, ideologii noi, care au au starnit interese si era increzator in ceea ce face. Oamenii mereu au cautat, cauta si o sa caute alti oameni care au incredere in abilitatile lor si care starnesc interese si reactii pozitive.

| Lupică27 explică (pentru StoicAnalysis):

Banuiesc ca stii ca au fost mai multi asa zis zei inaintea lui isus care sanchi cica au fost rastigniti si au inviat dupa 3 zile, unii chiar cu 5000 de ani inainte.

| StoicAnalysis a răspuns (pentru Lupică27):

Stiu ca sunt scrieri despre toate divinitatile de la o natie la alta. Sun oricum agnostic. Si nu cred 100% din aceste scrieri. La fel cum nu cred 100% ca ar exista o divinitate, din moment ce argumentele si explicatiile stintifice din ziua de azi explica mjoritatea "miracolelor" ce inainte erau considerate divine.

| StoicAnalysis a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Adica am ajuns ca pana si sentimentele sa fie explicate stintific prin algoritmi in evolutia umana.

| Lupică27 explică (pentru StoicAnalysis):

Total de acord nu exista nici-o divinitate, iar sentimentele nu sunt altceva decat hormoni si reactii chimice ale creierului.

| Theo94 a răspuns:

Acum 2000 de ani era alta mentalitate si nu stiu cat de prieteni erau ei cu Iisus, cei 12 apostoli erau ucenici, discipoli.
Si in plus nu stie nimeni ce s-a intamplat cu adevarat, singurele dovezi sunt niste scrieri vechi.

| Lidia09 a răspuns:

Minuni de 3 lei? Tu serios? Poate un om simplu să facă măcar atât? Oricum te-aș sfătui să nu vorbești despre ceea ce nu cunoști.
Și de ce nu ar avea prieteni la 30 de ani? Ce-i straniu aici? Există copii care de mici sunt prieteni.

| Lupică27 explică (pentru Lidia09):

Eu cred ca esti o fata inteligenta dar nu cunosti latura istorica a religiilor, cel putin nu cred.
Here are names of Gods throughout history that are said to have died and resurrected.

OSIRIS
An Egyptian, Ethiopian, Sudanese God. He was said to have been crucified, he died and resurrected 5, 000 YEARS before Jesus.

HORUS
An Egyptian, Ethiopian, Sudanese God. He was said to have been crucified, he died and resurrected 3, 000 YEARS before Jesus.

BUDDHA
An Indian God. He was said to have been crucified, he died and resurrected 600 YEARS before Jesus.

KRISHNA
An Indian God. He was said to have been crucified, he died and resurrected 900 YEARS before Jesus.

ZARATHUSTRA
An Iranian God. He was said to have been crucified, he died and resurrected 1, 000 YEARS before Jesus.

HERCULES
A Greek God. He was said to have been crucified, he died and resurrected 800 YEARS before Jesus.

MITHRA
An Iranian God. He was said to have been crucified, he died and resurrected 600 YEARS before Jesus.

DIONYSUS
A Greek God. He was said to have been crucified, he died and resurrected 500 YEARS before Jesus.

THAMMUZ
A Babylonian God. He was said to have been crucified, he died and resurrected 2, 000 YEARS before Jesus.

HERMES
A Greek God. He was said to have been crucified, he died and resurrected 200 YEARS before Jesus.

ADONIS
A Phoenician God. He was said to have been crucified, he died and resurrected 200 YEARS before Jesus.

| Lidia09 a răspuns (pentru Lupică27):

Lasă-mă să subliniez ceea ce ai spus mai sus. Deci tu ai scris "probabil" atunci nu ești sigur. De unde așa informație. Tu serios crezi în zei?
Deci spune-mi mie: Câți așa ziși dumnezei există? Tu doar știi că zeii au fost creați de mână omului. Sau n-ai știut? dumnezul indian? dumnezeul egiptean? dumnezeul Babilonului? Câți dumnezeii sunt? Care mai este adevărat? De ce stau și nu fac nimic, dacă tot au existat sau există, că oamenii li se închină? De ce nu ne ajută dacă ne rugăm la ei? De ce trebuie singuri să ne rezolvăm problemele? Nu crezi că de asta și ne încurcăm în aceste chestii? Bine înțeleg că înainte de a oferi un răspuns trebuie sa fii informat, și poate nu aș ști eu istorie multă, dar religie știu. Și tu ai citit vreodată Biblia? Măcar din curiozitate? Din internet sau din cărțile pe care le-ai citit poate ești informat, dar citește Biblia și spune-mi ce înțelegi după aceea. Și de ce acești zei nu vorbesc, de ce oamenii tot li se roagă și tot varsă atâtea lacrimi luni și ani de zile și mor fără speranță? Mi se rupe inima. Si de ce ar trebui să credem în zeii care nu au făcut nimic pentru pământ? Doar oamenii i-au creat ca să li se închine. Dar peste tot se spune că Unicul Dumnezeu, le are în mână pe toate și le poartă de grijă. Măcar în viața asta ar trebui să credem că există Dumnezeu. Și în El pot să cred cu siguranță. Noi am fost creați de el așa inteligenți, frumoși și tot ce-i creat este de El. Nu mi-ar veni a crede dacă cineva ar spune că nu este așa, pentrucă eu cred că cineva mare și cu o enormă putere și înțelepciune le-a creat pe toate atât de atent, viu și de frumos.

| Lupică27 explică (pentru Lidia09):

Nu cred in niciun zeu domnisoara, am vrut sa evidentiez faptul ca la fel ca si isus au fost altii mai inaintea lui cu mult care s-au ''rastignit'' si au ''inviat''.
Nu intelegi unde bat? isus a fost cel mult un profet si nimic mai mult la fel ca si ceilalti asa zisi zei a murit si a inviat si cica se va intoarce sa ne mantuiasca, aceeasi poveste stricata se repeta iar si iar de-a lungul istoriei.
Ce vreau eu sa te fac pe tine sa intelegi e ca toate astea sunt o mare vrajeala.