| anonim_4396 a întrebat:

TotiPentruUnu.ro se doreste a fi locul unde iti poti intreba prietenii, oameni care cred in bunatate si intr-o lume mai buna.
Prin TPU.ro poti ajuta pe cineva prin raspunsul tau... si alte bla bla-uri.
Cand am aflat prima data de acest site am zis " super, un loc unde oamenii se ajuta intre ei "
ok, sa zicem ca e asa. atunci de ce este nevoie de rasplata pentru un lucru facut din bunatate? de ce este nevoie de un top (Cel mai de folos)? cand am intrat si am vazut cat de mult a ajutat am zis, na belea, maica tereza e pe TPU.ro. apoi am urmarit "ajutorul" dat, nu e maica tereza. "Răspunsuri castigatoare" adica ce? ete ma ce ajutor ai dat, i-a un premiu? Pentru asta se ajuta? Ajuti pe cineva si apoi stai sa vezi daca ajutorul dat este Inteligent, Amuzant, Stupid? Te ajut, atat pot... imi dai in cap ca ajutorul e stupid?
nu e o intrecere pentru a vedea cine e mai om ca altul. nu ajuti pentru recompense, nu faci fapte bune pentru topuri.
Descrierea TPU.ro e ceva, in realitate e altceva.
nu vreau raspunsuri la toate, doar la asta :
Chiar e nevoie de recompense pentru a fi bun si a ajuta?

Răspuns Câştigător
| guess_who a răspuns:

Eu tot nu inteleg ce cauta ana in topul general.sta acolo de 3 lunirolling on the floor
brigaela ar merita topulwinking

16 răspunsuri:
mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Ai dreptate.happyOricum nu este important topul.Important este sa ajuti si sa fi ajutat.Pe mine chiar nu ma intereseaza acel top.happybig grin

daniela
| daniela a răspuns:

Nu cred ca asta poate influenta modul in care poti ajuta pe cineva atunci cand esti solicitat. Daca vrei sa ajuti o faci ori cum

mlm
| mlm a răspuns:

Intradevar este un site care poti cere un sfat, sau poti primi un raspuns care alte persoane nu ti l-ar putea da, dar din cate se vede aici este si cu merite si calificative sa zic asa:stupid, nefolositor, inteligent, folositor, nu cred ca asta este important pentru noi, poate pentru unii da este important faptul ca este expert sau are punctaj maxim la inteligenta sau mai stiu eu ce.Sincer eu nu am intrat pe acest site cu scopuri de castig sau mai stiu eu ce, am intrat din placerea de-a ajuta oamenii care intr-adevar au nevoie de un sfat, de o vb buna, important este sa ajuti persoanele care iti cer ajutorul, nu sa astepti sa fii rasplatit in vreun fel.

ValiMocanu
| ValiMocanu a răspuns:

Recunoaste macar asa in sinea ta, ca atunci cand cineva-ti recunoaste printr-un "banal" Multumesc, ai o satisfactie. De satisfactia lucrului implinit, ai auzit?

| Ben. a răspuns:

Da

| danutzsan a răspuns:

NU. Daca poti ajuta si poti fi bun fara sa astepti ceva la schimb, inseamna ca esti OM

| anonim a răspuns:

Nu

| borsec a răspuns:

Mai ce sa-ti zic sunt de acord cu spui tu, nu ar trebui sa existe topuri, clasamente, calificative samdp, aici intrii ceri ajutorul ti se da si tu in particular ar trebui sa alegi tot ce ti se potriveste din raspunsurile primite.

| zamfira a răspuns:

Nu este nevoie de recompense pentru ajutor. Clasamentul din acest site exista - asa imi explic eu - pentru socializare, sa poti sa-i vezi la fata pe oamenii care te ajuta cu raspunsuri si pentru a scoate in fata inteleptii. Expertii - cei care sunt pe pozitiile cele mai inalte ale clasamentului - sunt pentru mine ca un sfat al inteleptilor. Dintotdeauna, in orice forma de organizarea societatii au existat astfel de clasamente cu intelepti, experti. Sta in firea noastra de a-I gasi si de a ne inconjura cu persoane inteligente. Asa cred ca se intampla si aici cu acest clasament. Ii salut pe toti expertii de pe TPU si am incredere in raspunsurile lor. In aceeasi masura, ma bucur la fel de mult pentru fiecare raspuns primit si de la oameni care nu sunt experti. Cel mai important este ca eu sa gasesc rezolvarea problemei mele aici. Pe aceasta cale doresc sa le multumesc tuturor celor care au avut bunavointa de a scrie un raspuns la intrebarile mele. Va strang mainile cu respect TUTROR, fie ca sunteti experti sau nu.
Ma gandesc ca voturile sunt ca un raspuns de la cel care a primit raspunsul. Daca i-a placut, l-a ajutat si simte nevoia sa arate asta, poate sa voteze cu inteligent, folositor amuzant. Daca nu doreste, poate sa nu voteze.
Iar despre votul stupid …ma supar cand vad rautatea umana in abuzul de voturi stupid. Sa le fie rusine tuturor care voteaza stupid cu rautate si in mod repetat. Asta e rea intentie si nu face cinste acestui loc in care oamenii au intentii bune.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Este un loc unde poti cere ajutor, dar si un loc unde poti socializa. Voturile de fapt, pot arata daca ti-a fost de folos raspunsul, sau nu. Asta in cazul celui ce a postat intrebarea. Pentru ceilalti, ei prin vot arata ca sint de acord cu raspunsul, sau nu. Iar cistigatorul, se presupune ca a dat cel mai bun si mai de folos raspuns. Daca nu se intimpla mereu asa, este pentru ca multi sint subiectivi cind voteaza. Cred ca te-am lamurit, sa traiestiwinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E vorba de motivare si de alegerea unui raspuns corect, nicidecum de recompense.trebuie sa existe trepte, pentru a putea alege un raspuns corespunzator.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Ce recompensă primești, că eu nu știu.
Este un clasament prin care se delimitează fiecare membru prin răspunsurile date, calificativele primite de la ceilalți cât și activitatea pe acest site.
Nu suntem plătiți, nu avem cărți de muncă... deci lucrăm benevol și din dorința de a ajuta oamenii.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@ValiMocanu : nu, nu am nici o satisfactie. Satisfactie am doar atunci cand ofer ajutorul si atat, nu cand sunt recompensat pentru ajutorul dat.

| catalinutzza1999 a răspuns:

Toata lumea imi spune ca Justin Bieber este un cantaret aiurit dar ei habar nu au ce este muzica.Tu ce parere ai?

| natasha a răspuns:

Nu e nevoie de recompense, dar e de bun simt sa multumim pentru ajutor! Eu nu o vad ca pe o recompensa, o vad ca pe o multumire a celui care primeste raspunsul, catre cel care l-a ajutat.
De asemenea, exista si amatori de spam, care dau raspunsuri IDIOATE ( stupid e prea putin spus). Atunci nu mi se pare ca ar fi vreo problema sa il blamezi pe cel care se baga in seama numai ca sa se afle in treaba.

| vio008 a răspuns:

Nu am nevoie de o recompensa pentru a ajut, daca ajut pe cineva o fac pentru ca imi doresc cu adevarat sa pot ajuta si intelege pe altii. Cred ca castigul meu este atunci cand am ajutat cu adevarat pe cineva, asta ma poate face sa fiu castigatoare.