| RorySan a întrebat:

Trebuie sa incep sa scriu ceva gen o carte dar nu prea dar nu am nici o idee
Imi spuneti ceva nu conteaza genul
ceva cu ce sa incep

7 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Ceea ce simți încearcă să treci prin nebunie, să vizualizezi și să exprimi pe hârtie.
Pe baza a ceea ce ai, dezvolți mai mult, te informezi cât mai mult pentru a putea da detalii pentru a prezenta cadrul și ceea ce se întâmplă dacă are legătură cu ceva anume. Trebuie să fii extrem de informat ca să dezvolți o idee, trebuie să ai extrem de multă imaginație și să faci foarte mult ceea ce ți-am spus prima dată ca să o colorezi.
Prima dată poți prezenta o acțiune a unui personaj, ceva vag, cu un spațiu descris vag și după să faci o trecere cu o inițiere a acțiunii normală iar ceea ce ai prezentat la început, mai târziu să se lege de acțiunea propriu zisă din carte. Sau poți prezenta spațiul, momentul temporal cum ți s-a spus mai sus. Poți de asemenea să pleci de la un citat să îți spui o opinie în legătură cu un lucru și după să treci la prezentarea spațiului și a timpului, dar să fie bine făcută asta. Oricum ai face încearcă să fii cât mai originală.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Despre un om pedant care se gindea doar la munca si la bani, apoi intilneste pe o femeie care ii topeste inima el se indragosteste dar ea pleaca cu altul... Mai departe continui tu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai, prima data incearca sa descrii spatiul si timpul in care se desfasoara actiunea de ex: Era anul 1909, pe Strada Antim din Bucuresti..." dar nu scrie exact asa, ca asta e luata dint-o carte. Si usor, usor ajungi la descrierea personajelor. Prima data incepi cu protagonistul si dupa cu personajele secundare. Descrii partea fizica si dupa, pe cea morala. Sau daca vrei, partea morala poate fi descrisa pe parcursul romanului. Sau poti fi un narator personaj, sau sa incluzi un personaj reflexiv, depinde. Te mai poti inspira si din alte carti.

| RorySan explică (pentru anonim_4396):

MMersi

| anonim_4396 a răspuns (pentru RorySan):

Cu placere. Daca mai ai nevoie de alte sfaturi sau mai stiu eu ce, ma poti intreba pe privatwinking

| BlackAndWhite1 a răspuns:

"A fost odata ca niciodata..."