| andreyutzululzul a întrebat:

Un om care are psihoza sau tulburare obsesiva poate sa faca serviciul militar? Adica gen daca ia medicamentatie si controleaza psihoza poate sa faca? Eu zic ca nu, de ce? Pentru ca oricand poate sa aiba ceva.

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Asta numai un psihiatru poate determina daca acela este grav afectat psihic sau are doar o simpla depresie ori anxietate incipienta.
Ce zici tu nu are nici o importanta, ca nu esti medic psihiatru si nici nu iti poati faci singur o evaluare psihiatrica.

| andreyutzululzul explică (pentru Violleta2022):

Dar cei ce au psihoza sau tulburare obsesiva? dar iau medicamente si sunt ok? dar oricand pot sa apara deci e cam naspa.

| Violleta2022 a răspuns (pentru andreyutzululzul):

Dupa cum am spus, asta numai un medic sau o comisie medicala poate determina cat de grav este o persoana si daca are voie sau nu sa faca serviciu militar sau nu, nu tu si nici altii, care nu sunteti medici psihiatri.

| dullcat a răspuns:

Daca tot tu intrebi si tot tu raspunzi ce sens mai are intrebarea?laughing Raspunsul e nu, gasesti aceste informatii pe siteul cu pricina.

| StoicAnalysis a răspuns:

Doar daca iti da acceptul medicul psihiatru.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doamne ferește cum săi încredințezi unui om cu asemenea probleme de sănătate o armă asupra sa? Păi dacă acel om deține o armă și Doamne Dumnezeule ferește îl apucă problemele sale de sănătate îți dai seama de ce poate fi in stare acel om?

| SuNaM a răspuns:

Nu. Orice afecțiune psihică te descalifica. Pentru că lasă unui om cu psihoza sau OCD o armă în mână..vezi? Nu iese bine. Trebuie psihic de otel și nu afecțiuni psihice. Exact, oricând poate avea ceva. Când era armata obligatorie, nu se făceau teste psihologice așa dure că acum. Și îmi povestea unchimio că era un tip de a împușcat 3 tipi și după s-a omorât și el când era de garda pe tura de noapte pentru că avea depresie. Când nevasta l-a lăsat, a zis că își ia cu el cei mai buni camarazi și a făcut o nenorocire.

| andreyutzululzul explică (pentru SuNaM):

Si anxietatea? de la mediu in sus, nu asa un moment la o luna si acolo poti sa tragi cu arma la nervi.

| andreyutzululzul explică (pentru SuNaM):

Pai si nici la pompieri? dar chiar acolo de ce ai interzis ca nu pricep, nu e cu arme acolo.

| SuNaM a răspuns (pentru andreyutzululzul):

Nu arme de foc. Dar au băieții topoare de exemplu. Foarfece de metal uriașe. Târnăcop...etc.