| DataScience a întrebat:

Unde se pot citi online lucrari de licenta/master?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred ca exista ceea ce intrebi. Adica nu vad rostul pentru care o facultate si-ar face publice lucrarile studentilor just for the sake of it. Mai mult de niste prezentari Power Point nu prea ar face public altceva. E normal sa fie o confidentialitate si sa se reduca plagiatul, e ceva logic.

Dar daca pe tine te intereseaza un anumit domeniu din IT (de exemplu machine learning in recommendation systems ) poti cauta direct articole de cercetare pe domeniul respectiv. E tot cam acelasi lucru. Majoritatea acestor articole constituie lucrari de licenta/diseratatie/doctorat.
Cele mai multe le gasesti pe Google Scholar (dar nu sunt toate reusite, multe par facute asa la norma pentru niste teme de grup ale studentilor de la diverse universitati din India).

1 răspuns:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Scrii pe Google domeniul care te interesează și cauți bibliografie. Unele din lucrările recomandate vor fi lucrări de licență, master, doctorat și le poți găsi în PDF pe Internet.