| Meme10Meme a întrebat:

Urmatoarea afirmatie e adevarata?
Afirmatia precedenta este falsa.
Deci, ce credeti despre acest paradox?

Răspuns Câştigător
| MeisterSchnitzel a răspuns:

Se neagă pe sine. Dacă considerăm că prima afirmație este adevărată, atunci afirmăm că e falsă, deci nu e adevărată, dar dacă nu e adevărată atunci e adevărată și tot așa la infinit.
Că paradox, este foarte bun.

| Meme10Meme explică (pentru MeisterSchnitzel):

Da,este bun si la prima vedere n-ar fi asa de greu. Este interesant ca desi suntem foarte dezvoltati nu putem sa explicam astfel de paradoxuri "simple".

3 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Este doar un joc de cuvinte... nu este chiar un paradox.
Face referire la "paradoxul mincinosului" - Epimenide.

| Legion7X a răspuns:

Un mincinos, se poate da de gol cu prima afirmație, apoi o rectifică. Insă între atâtea rectificări, probabil nici el numai știe, ce a zis prima dată. Genul acesta de psihologie, il descoperi dacă ești foarte atent la detalii.