| monicaaa17 a întrebat:

Va considerati persoane mature? Cati ani trebuie sa aibă o persoana ca sa fie matura?

11 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

De la 12 ani am ajuns cu minte de adult altii nu reusesc pana ajung la pensie

| RAY a răspuns:

In unele situati am observat ca sunt mai matur, in unele nu chiar, depinde, fete -25, baieti -30

| Mosotti a răspuns:

Depinde de creier, poti fi matur si la 20 ani, poti sa nu fi nici la 50, depinde si de genetica dar si de mediu, e relativ deci. Sau sa nu fi la 20 si sa fi la 30.
Zic ca genetica joaca asa un 70-75 % din treaba pentru ca in general si in acelasi mediu oamenii se maturizeaza automat cu varsta, iar altii nu prea sau mult mai tarziu.
Si cei fara griji frumosi si sanatosi, tot se maturizeaza automat majoritatea, deci nu conteaza ca nu au avut o viata grea care sa forteze maturizarea. Deci mediul maturizeaza insa nu in asa mare masura.

De ex eu mi-am pastrat copilaria si acum la 42 ani, multi nu si-au pastrat-o desi poate au dus-o mai bine ca mine.
Nu ai vazut ca si cei batrani isi schimba total gandirea si comportamentul? Indiferent de viata pe care au avut-o, nu mai atitudinea de la 25 ani, desi ai zis ca, creieru nu are treaba cu fizicul, la ei are, adica se cam tampesc asa sa-ti zic mai pe romaneste, nu toti dar f multi. Ca de ce ne ducem la discoteca pana la 3 noaptea, ca ce e cu libertinismul la facutul dragoste, ba aia, ba ailalta, in tinerete nu erau asa.

| Sofer a răspuns:

Unele persoane ajung mature de la o vârstă frageda. Ma consider cât de cât matur. De la vârsta de 18 ani în sus, încet te îndrepți spre maturitate.

| PainTech a răspuns:

Va considerati persoane mature?
Nu

Cati ani trebuie sa aibă o persoana ca sa fie matura?
Mi se pare irelevanta varsta in ideea de maturitate.

| PainTech a răspuns:

Acum depinde si la ce te gandesti tu prin "maturitate".

| gemeni6226 a răspuns:

Nu de anii avuti devii matura sau nu ci de felul cum gindesti si te comporti.Pe mine viata m-a maturizat nu anii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă iti spun că am 49 de ani și sunt tot imatur mă crezi?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, la anii mei nu am cum sa fiu matur și nimeni nu.Nu depinde de ani, depinde de ce considera o persoana fiind maturitatea.
In general ăștia care se cred ei cei mai maturi dintre toți sunt cei mai imaturi dintre toti.

| Reghqen a răspuns:

Da, dar nu este destul de suficient.
Să spunem ca deocamdată ma consider la un nivel medium de maturizare, fiindcă știu prin ce am trecut, iar asta este de ajuns. Am învățat multe chestii și continu să învăț și să experimentez în continuare până nu o să ajung o persoană matură în toate punctele de vedere. Eu cred ca nu este o vârstă anumită pentru a se maturiza o persoană, ci totul depinde de la persoană, de la voința la aceea persoană și de la faptul de cât de mult vrea să crească în mentalitate. Sunt persoane și de 30 de ani sau mai mult care încă nu s-au maturizat, asta deoarece orice persoană are ritmul său de maturizare. big grin

| ruddy a răspuns:

Nu cred ca e ok sa fi matur, sau imatur. Sunt momente in viata cand trebuie sa dai dovada de maturiatate, si sunt momente cand nu trebuie. Sa fii mereu matur, mi se pare plictisitor. Sa fii mere imatur, cam greu sa reusesti multe lucruri in viata