| RAY a întrebat:

Va este mai multa frica in prezent de un cutremur, fata de acum o luna?

https://www.facebook.com/watch?v=2098989670294516

7 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu stau în zone cu risc de cutremur.

| Freya1 a răspuns:

Oamenilor în general le e frica de moarte, si în special de una violenta...

| Hammurabi a răspuns:

Nu. Casa mea e doar parter și mansardă și e construită de o firmă din România în 2014 după un proiect antiseismic, făcut de un fost coleg de facultate.
Structura e calculată să reziste la seism de 8, 5.
Și celelalte de pe-aici construite de greci sunt calculate până la 7, 8 grade.
(asta doar dacă nu mă prinde cutremurul în hotel care are 6 etaje și e construit în 1984 fără calcul seismic... laughing )

| Dismally a răspuns:

Nu, de cutremur nu mi-a fost niciodata frica.

| Theo94 a răspuns:

Nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este ceva firesc pana la urma sa se întâmple catastrofe naturale, cu toate ca putina frica am in legatura cu cutremurele, fiindca este destul de aiurea sa te prinda intr-un bloc care se prabuseste cu tine inauntru practic, însă cel mai bine pentru blocuri ar fi sa fie rezistente la structura în general, insa chiar si asa nu garanteaza nimeni ca supravietuieste un bloc unui asemenea cutremur. Mai tare îmi este frica de explozii spre exemplu. Cum vrea Dumnezeu pana la urma, omul nu se poate împotrivi, nu avem decat sa acceptam situația exact asa cum este și sa ne rugam pentru a nu ajunge în acea situație dezastruoasa.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Totusi a crescut frica in ultimul timp de cutremur, aseara sau auto evacuat niste locatori din constanta