| laura64 a întrebat:

Va invit la Frühlingsfest ( Sarbatoarea Primaverii ) aici in München. Undeva la noi in tara se mai sarbatoreste asa ceva? Toamna stiu ca se mai sarbatoreste, dar primavara este pe undeva sarbatorita?

3 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Ar fi Sarbatoarea Salcamului, la Hanu Conachi (Galati), dar e mai tarziu, prin mai, nu stiu exact pe cat. Acuma... or mai fi si altele, dar nu le stiu eu.

| luiza a răspuns:

Ar mai fi Sarbatoarea narciselor, de la Sercaia din Brasov si Preajba de langa Targu Jiu. Si mai apoi la Padurea Bujor de la Plenita, Sarbatoarea Bujorului. Anul trecut, pe 18 mai au fost aici 10 000 de oameni.

| Roby67 a răspuns:

Daca faci cinste cu un carnat alb (Weißwurst) si o bere bavareza (helles Weizen) si inbraci o rochie bavareza (Dirndl), scot si eu din dulap pantaloni scurti de piele (Lederhose) vin la tine sa sarbatorim primavara pana la Oktoberfest cand o sa dansam pe melodia asta:
http://www.youtube.com/......ttp?/watch