| anonim_4396 a întrebat:

Va rog imi puteti spune lunile anului in latina
funda

Răspuns Câştigător
| ary a răspuns:

"Lunile anului = Ianuarie (de la zeul cu privire dubla Janus; prima luna dupa solstitiul de iarna); Februarie (de la februa-februum); Martie (de la zeul razboiului si vegetatiei Mars; pâna in anul 153 î. C. anul roman începea cu luna martie); Aprilie (etimologie neclara); Mai (exista 3 variante: de la zeita Maia, de la zeul Maius sau de la prefixul mag); Iunie (luna zeitei romane Iunona); Iulie (in amintirea lui Iuliu Cezar); August (dupa împaratul roman Augustus); Septembrie-Decembrie (ordinea cronologica a lunilor romane, incepând cu luna martie)." Deci, ar fi asa: Ianuarius, Februarius, Mart, Aprilis, Maius, Junius, Julius, Augustus, September, October, November, December.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Martis, aprilis, maius, iunius, iulius, augustus, september, october, november, december, ianuarius, februarium