| anonim_4396 a întrebat:

Va rog sa aveti rabdare sa cititi tot, sa va dati cu pararea si sa ma ajutati cum stiti voi. Desi sunt o fata frumusica iar pe fetele frumoase baietii ar trebui sa le placa, la mine nu a fost asa. Am fost mereu tinta celor care se leaga de om fara sa-i faci nimic pentru. ca eram o persoana timida si introvertita. De cand m-am nascut am fost grasa si m-am confruntat cu multe rautati din partea celorlalti care se legau de aspectul meu fizic.Am tinut un regim de slabire 6 luni si am reusit sa slabesc si sa arat bine, prin clasa a 8a. M-am asteptat ca atunci, cei care ma dispretuisera ca fusesem grasa sa-si schimbe atitudinea si sa se poarte frumos cu mine dar nu a fost asa. In generala erau cativa baieti, de clasa a 6a, iar mereu cand ma vedeau pe hol imi dateau cu suturile iar in clasa aveam 2 colegi care ma bateau aproape mereu fara ca eu sa le fac nimic. I-am spus dirigintelui dar nu s-a potolit,si politia ii stia, ca aveau renume de batausi si vagabonti in oras. I-am intrebat odata de ce se poarta asa cu mine dar m-au injurat si unul m-a scuipat iar eu am inceput sa plang dar ei radea si nici mila nu le era. In liceu,erau alti baieti care cand in intram eu, se faceau ca se sperie de mine si se fereau sa ma atinga si ma faceau urata desi eu eram frumusica si erau alte fete mai urate ca mine in liceu si in clasa cu mine dar de ele nu se luau. Vreau sa-mi spune-ti si mie ce parere aveti despre ceea ce mi s-a intamplat, de ce credeti ca se purtau baietii aia si cei 2 colegi de clasa asa cu mine, parerea voastra despre astfel de persoane, si cum as putea sa ma apar pe viitor de aceia rai ca sa nu le mai cad victima.

7 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Nu are rost sa te mint ca va fi mai bine,Nu ai ce face,am trecut si eu prin asta. Daca vrei sa discutam, trimite-mi un mesaj cu adresa ta de mess si vom vedea daca gasim vreo solutie ceva.E aiurea, insa asta e tara in care traim, esti timid si linistit, esti luat de prost.

| CataC a răspuns:

Buna

Deci esti grasa si frumoasa, tanjesti dupa atentie si te miri de ce n-o obtii?
Mai ai si maturitatea de a pune intrebarea anonim.

Frumoasa vei fi mereu pentru parinti, dar grasa si frumoasa nu se impaca.
Daca vrei sa slabesti, slabesti pentru tine, sa fii mai sanatoasa, sa-ti placa ce vezi in oglinda, alte asemenea. Nu slabesti chinuita si te asteti sa primesti medalii si sa fii miss popularitate.

Victimizarea nu a ajutat niciodata pe nimeni. Daca vrei sa faci ceva concret, fa-o acum, ai toata viata inainte.

1. iti scoti din cap ca esti frumusica cat esti grasa
2: Iti schimbi dieta, mananci regulat, mananci multe fructe si legume, elimini sucuri acidulate, paine/paste in exces
3. te-apuci sa faci miscare, ti-as recomanda jogging si/sau ceva sport de contact
4. incepi sa traiesti pentru tine, nu pentru altii. cat timp cersesti atentie, vei primi misto-uri

Cat timp te consideri victima, vei fi tratata ca o victima si nu poti schimba asta.

Grija de tine

| RAY a răspuns:

Rosa in primul rand eu cred ca tu te-ai luptat mereu sa te bage cineva in seama de mica find grasa aia isi spuneau ca esti uarata ai tinut acel regim de slabire crezand ca ei voi crede altceva, parerea mea isi pierzi timpul daca vrei sa multumesti toata lumea, lumea va vi mereu rea indiferent de cum esti, arati, sunt sigur ca uni te vor aprecia chiar daca tu nu sti asta, inca ceva acele fete care le spui tu urate de ce nu te bagi in vorba cu ele? sau nu cosideri ca trebuie, vezi esti ca baieti aia da vrei sa credem ca esti sfanta poate gresesc eu

| cristimihailov a răspuns:

Buna,

Sunt doua chestii:

1. Conteaza atitudinea.
2. Conteaza sa incepi sa practici arte martiale si sa incepi sa te impui. Poate initial nu o sa iti mearga, dar daca ii arzi pe cativa mai dur, atunci nu te vor mai atinge cel putin.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De obicei cei timizi sunt confundati cu cei cu nasul pe sus. poate asa se intampla si la tine, mai ales daca zici ca esti si "frumusica". si sa stii si tu ca nu tot timpul cele frumoase sunt aplaudate sau se poarta lumea frumos cu ele. de obicei cele "iesite din carapace" mai incapatanate mai cu tupeu sunt laudate, cele timide sunt luate de proaste, mai ales daca esti si frumoasa lumea e si mai geloasa.

| angemon500 a răspuns:

Cred ca te crezi prea frumoasa, trebuie sa inveti arte martiale

| caterink a răspuns:

Incearca pe cat posibil sa ii ignori pe cei care se poarta urat cu tine. Vorba aia- cel mai intelept cedeaza.