| anonim_4396 a întrebat:

Va rog sa ma ajutati repede, simt ca imi pierd mintile, chiar nu stiu ce sa mai fac.

Sunt baiat, am aproape 22 de ani, din pacate sunt gay si sunt intr-o depresie foarte urata, inca din timpul liceului.
Din cauza acestei depresii am facut o gramada de lucruri pe care le regret enorm de mult, lucruri pe care in mod normal nu le-as fi facut niciodata in viata mea.
Acum din cauza acestor lucruri pe care le regret, stau si plang ca un prost, lucruri de care eram constient ca ar putea avea efecte negative pe viitor, dar nu-mi pasa (Ce lucruri am facut? lucruri de care nu sunt mandru deloc si pe care le puteam evita foarte usor.)
As vrea sa merg inainte, sa uit, dar nu pot, imi vine tot timpul in cap toate lucrurile pe care le-am facut.
Pur si simplu nu pot accepta ca eu am facut asa ceva, nu pot accepta trecutul.
Am mereu sentimentul de vinovatie, ca puteam actiona altfel, dar nu am facut asa.
Am lasat toti prostii sa-si bata joc de mine si regret enorm acum.
Toata lumea si-a facut o impresie proasta despre mine acum din cauza asta.
Imi vine sa ma arunc undeva, sa mor si sa scap de toate, sa uite toata lumea de mine.
Inainte de depresie nu eram deloc asa, eram un copil sensibil si timid, gandeam un lucru si jumatate de ora inainte sa-l fac, acum fiind in depresie nu-mi pasa de nimic si actionam fara sa gandesc prea mult, iar asta avea sa aiba consecinte grave pe viiitor.
Ma uit in oglinda si nu ma recunosc, nu-mi vine sa cred ca eu sunt aceasta persoana monstruoasa.
Sincer, chiar nu mi-ar pasa daca as muri, numai sa scap de stresul asta din capul meu.
Ma tot gandesc de ceva timp sa ma sinucid, dar mi-e foarte frica ca dincolo m-ar putea astepta iadul.
Asta este singurul motiv pentru care nu o fac.

Va rog, spuneti-mi ce sa fac, simt ca mor.

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu te mai gandi la greselile alea. Nu te vor urmari toata viata, daca incerci sa le accepti, si sa le uiti. Toti avem greseli in trecut, fata de noi si uneori fata de ceilalti. Nu sta nimeni sa le rememoreze, faptele alea nu se mai intorc.
Atat timp cat esti sanatos si nu ai probleme in desfasurare, nu ai de ce sa te simti nasol.
Orientarea sexuala nu ar trebui sa fie preocuparea nimanui, faci ceea ce iti doresti. Oamenii care vor sa persecute pe altii, gasesc mereu motive de care sa se ia: gras/slab, chel, tocilar, sarac, de bani gata, etc. Sunt idioti care sunt in stare sa te hartuiasca pentru ca ai ales un anumit stil vestimentar, o anumita masina, servici, ori nu ai masina sau locuinta. Nimeni nu baga in seama specimenele alea, sunt maimute singuratice, care nu au de unde cere o parere sincera, la nevoie. Nu trebuie sa le iei in seama nici tu.
Redescopera-ti pasiunile si interesele, traieste-ti viata pentru tine, nu te mai gandi la trecut si la diferentele dintre tine si medie. Medie inseamna mediocri, nu perfecti. Daca te apropii de "exemplele" societatii (aia imbracati misto, care mereu sunt "cu prietenii" prin oras, sunt deloc inteligenti, care nu au absolut nimic in desfasurare, pe plan personal. Trag de sucuri pe la toate terasele, ca sa nu se intoarca acasa, unde de obicei au probleme.

11 răspunsuri:
| IsabelaIssa a răspuns:

Problema ta este că dai importanță altor persoane mai mult decât îți dai ție. Nimeni nu trebuie să conteze mai mult decât propria persoană, pentru că doar atunci când te pui pe tine pe primul loc vei reuși să îi înțelegi, ajuți, accepți și pe alții. Citește cartea "Secretele întregii vieți", te va ajuta să înțelegi multe lucruri despre tine. În mintea ta dai importanță unor lucruri care nu contează cu adevărat. Mintea creează probleme, ele nu există. E vorba de percepție. Dacă tu lași mintea ta să te controleze ești pierdut.

| Ofiintă a răspuns:

Calmează-te!
Nu ești cu nimic în minus față de o altă persoană. Cu toții avem greșelile noastre. Nu există om fără de păcat. Nimeni nu este în măsură să te judece.
Tu ești singurul conștient de motivele care au condus la acele fapte.
Oameni toxici vor exista mereu. Te folosesc pe tine pentru a se superioriza. În realitate, demonstrează faptul că sunt cu adevărat josnici.
Nu lăsa să profite de vulnerabilitatea ta. Dumnezeu este cu tine, vei depăși acest impas, ai încredere!

| Dismally a răspuns:

Nu-ti pierde timpul regretand greselile din trecut, trecutul nu poti sa-l schimbi oricat ai vrea, mai bine gandeste-te la viitor, la ce lucruri bune ai putea face de acum inainte.

| RKBlue a răspuns:

Aceasta ar trebui sa fie ultima solutie, dar te poti muta...
Nu neaparat imediat, iti faci niste planuri, cauti in prealabil un loc de munca, un loc de inchiriat si te muti in alt oras.
Asta nu inseamna sa fugi de probleme, ci sa te reevaluezi.
Incearca sa sa faci un nou inceput, "un fresh start".
Nu stiu ce lucruri rele ai facut, nici nu conteaza, dar nu trebuie sa fii legat de un loc in care oamenii nu te suporta sau te urasc.

| eckblume a răspuns:

"Din pacate sunt gay" - nu esti singurul. Ai vazut ce comunitate mare exista? Asta e orientarea ta si a altora. O spui de parca e ceva dezastruos, inadmisibil. Eu nu te condamn fiindca esti gay.
Cred ca ai facut ceva foarte rau, DAR orice impresie poate fi schimbata. Ai de acum inainte sansa de a arata ca nu esti atat de "monstruos".
Ai nevoie de ajutor specializat. Vezi un psiholig sau psihiatru. Pe Facebook exista un grup,, Recomanda un psiholog". O sa primesti recomandari acolo pentru un psiholog bun.
Sunt unele greseli imense, dar asta nu inseamnaca trebuie sa iti iei viata. Am si eu unele greseli mari. Stii ce am facut? Le-am acceptat si am trecut peste. Din ele am invatat ceva.
Din experienta ta, poti invata sa eviti ceea ce ai facut. La 22 de ani viata nu e pierduta! Cei care te iubesc or fi suparati insa le va trece supararea dupa o vreme. Ai timp sa dovedesti ca te poti indrepta.

| anonim_4396 explică (pentru eckblume):

Eu doar la moarte ma gandesc incontinu.
Simt ca trebuie sa dispar de pe lumea asta, sa nu mai exist deloc.
Nu inteleg cu ce am gresit de mi se intampla mie toate lucrurile astea. Nu asta era viziunea mea asupra viitorului.

| anonim_4396 explică (pentru eckblume):

Cum as putea eu sa schimb impresiile unor oameni care nici macar nu vor sa auda de mine?
Sunt un jeg imens pentru asemenea oameni

| eckblume a răspuns (pentru anonim_4396):

Chiar nu exista cineva apropiat care sa te asculte? Mai intai impaca-te cu tine insuti si dupa incearca sa le schimbi parerea celorlalti. Cu totii facem greseli. Intr-adevar, unele sunt mai grave, iar altele nesemnificative. Nimeni nu e perfect. Caracteristica oamenilor este adaptarea. Incearca sa fii mai tolerant cu tine. Ce a fost, a fost. Daca traiesti in trecut iti faci rau. Ocupa-te de prezent, acesta conteaza.
Daca acesti oameni te considera astfel din pricina orientarii tale sexuale atunci sunt foarte critici. Exista si oameni care sunt intelegatori in privinta asta.
Reia legatura cu cineva drag care nu te-ar judeca atat de rau.

| anonim_4396 explică (pentru eckblume):

Sincer, chiar nu am cu cine vorbi.
Daca era asa, nu mai eram aici.
Doar aici ma pot exprima cum vreau.
Din pacate sunt altii care dau report la ceea ce postez si nu inteleg de ce.
Nu inteleg de ce TPU accepta asa ceva.
Ceea ce am scris de alte dati, nu merita report.

| eckblume a răspuns (pentru anonim_4396):

Era bine sa iti fi fost cineva alaturi in astfel de momente. Poti lua legatura cu cei de la depreHub https://deprehub.ro/psihoterapie-gratuita/ poate vei gasi solutii pentru problemele tale.

| anonim_4396 explică (pentru eckblume):

App, nu sunt judecat ca sunt gay.
Problema asta a fost inainte cu familia mea.
Acum a disparut.
Problema este ca sunt judecat din cauza unor lucruri pe care le-am facut in trecut, (multe dintre lucrurile pe care le-am auzit despre mine, nu sunt adevarate.) Sunt judecat de anumite persoane care nu cunosc adevarul, unele dintre ele fiind tot gay. De asta am scris ca, din pacate sunt gay, ca poate era mai bine sa nu fi fost.