| andreipraduitorul a întrebat:

Va rog să ma ajutati urgent, m-am saturat de viață și vreau sa ma sinucid, viața mea nu are niciun sens.

15 răspunsuri:
| Musique a răspuns:

Las că trece.

| RAY a răspuns:

Ce te consideri asa unicat, sta in natura umana sasi blesteme zilele

| milan9 a răspuns:

În general, astfel de manifestări de "nelinişte", de "dezorientare" sunt stări foarte vulnerabile, şi indiferent de originea lor, trebuie să vezi în ele şi ocazia unei alte "aşezări" a "lucrurilor" esenţiale din viaţă, a priorităţilor, a valorilor, modul în care te raportezi la ceilalţi, modul în care te raportezi la Dumnezeu, aşteptările pe care le ai de la tine...
Într-o astfel de situaţie de lipsire de sens sau de dificultati este esenţial să cauţi sprijin moral. Nu sta aşa. Nu trebuie să îngădui nici o şansă pentru vreun gând al sinuciderii, nici în fanteziile şi nici în glumele tale.

Trebuie să fugi de un astfel de „început" de gândire, ca de sinuciderea însăşi, pentru că fiecare „început" de gând este ca o „toartă" pentru stări de mai târziu.

Stările de depresie sunt inevitabile în viaţa oricărui om, dar ele se primesc cu maturitate, demnitate, curaj şi înţelepciune (fiecare astfel de stare vrea să ne avertizeze şi să ne repare lipsuri)!
Este vital să ceri şi sfatul unui duhovnic, al unui preot cu experienţă, de exemplu, dar într-un moment liniştit în care să aibă timp să-ţi asculte şi să-ţi înţeleagă bine dificultăţile afective.

Şi trebuie să te mulţumeşti cu paşii mici dar siguri şi definitivi, ai aflării răspunsurilor, la întrebări esenţiale ale vieţii...

| Sofer a răspuns:

Salut praduitorule! Scapa de gandurile negative facanduti o prietena si te vei simti bine.

| gemeni6226 a răspuns:

In viata fiecarui om exista un moment in care este la pamint dar dupa ce te ridici de acolo devii nespus de puternic si nimeni nu te mai invinge dupa ce te-ai ridicat de acolo.Pentru ca de fapt nu pe altii trebuie sa invingi ci pe tine insuti si a-ti porunci tie este cea mai mare forta.Sa ne invingem temerile, frustrarile durerile si sa trecem peste este cea mai mare forta.Vei reusi ca trebuie sa reusesti.
Sunt momente cand treci in viata prin imprejurari groaznice. Problemele vin peste tine cu rapiditate, simti ca dintr-o data ai pierdut controlul si esti tarat intr-un vartej din care nu poti iesi.1
Iti pierzi jobul brusc, iubitul sau iubita te paraseste, banca iti ia casa, afli ca ai o boala incurabila, cineva apropiat moare intr-un accident.
Sunt mii de nenorociri care se intampla in momentul asta in lume si in timp ce poate altii se distreaza si sunt pe val tu te simti zdrobit, la pamant, nu vezi nicaieri nici o speranta.Nu pot sa ma pun in pielea unui japonez care a ramas fara casa, poate fara familie si e in pericol de iradiere si cu riscul de a dezvolta diverse cancere in urmatorii zece – douazeci de ani dar singurul lucru pe care il sper e acelasi pe care il sper si de la tine.
Sper ca indiferent ce ti se intampla acum, indiferent care e problema aia mare prin care treci, indiferent cat de mult te doare…
…N-O SA TE DAI BATUT.
Stiu ca e dificil sa vezi acum vreo scapare sau o salvare daca treci printr-o problema pentru ca intr-adevar …esti in mijlocul unui taifun, totul te rascoleste si nu vrei decat sa nu te vada nimeni, sa nu afle nimeni de tine, sa nu vezi zambetele dispretuitoare ale celor care se numeau prieteni si care te arata cu degetul sau te barfesc pe la spate.
Dar sper ca n-o sa te dai batut.1
Pentru ca momentul in care nimeni nu-ti mai da nici o sansa e momentul in care tu poti sa stralucesti.
E momentul in care nu mai ai nimic de pierdut si oricum nu mai conteaza ce cred ceilalti.
Chiar daca ai pierdut tot, crede-ma poti sa o iei de la capat.
Nu pot sa-ti dau solutia magica, trebuie sa o gasesti singur in imprejurarile in care te afli, sa-ti pui creierul la contributie si sa te tragi de par afara din noroi.
Stiu ca tot ce-ti trebuie este putina speranta…si asta incerc sa-ti dau acum. Asta e tot ce pot sa-ti dau.
Nu sunt cel mai destept, inteligent si frumos speaker motivational. Nu sunt mai bun decat tine si cu siguranta am destule defecte si probleme in viata mea de care trebuie sa ma ocup.
Dar din propriile mele probleme si frustrari am invatat o lectie importanta.
Daca ti-ai pierdut speranta, esti mort. Nimic nu te mai poate ajuta.
Vreau sa-ti spun doua povesti acum despre doi oameni care nu s-au dat batuti desi nimeni nu le mai dadea nici o sansa. Sa le studiezi si sa iti dai seama ce poti face si cate poti face.
1. Revenirea lui Diego Corrales
Considerat de multi antrenori, critici si iubitori ai boxului unul din cele mai frumoase meciuri din istorie, jocul dintre Diego Corrales si Luis Castillo din 2005 pentru titlul mondial la box, categoria usoara seamana cu viata in multe privinte.
Timp de 9 runde Corrale si Castillo si-au impartit pumni unul altuia cu gramada, in stilul agresiv in care luptau de obicei. A fost una din cele mai brutale si intense partide de box, fiecare din sportivi dand tot ce putea si neincercand sa se menajeze deloc.
Apoi a venit a 10-a runda.
Inca de la inceputul rundei Castillo il trimite la podea pe Corrales cu un croseu de stanga, insa dupa ce e numarat pana la 8, Corrales se ridica si continua meciul.
Dupa cateva secunde Castillo loveste iarasi cu croseul de stanga si Corrales este iar la podea, isi scuipa proteza si e numarat. Pentru toti cei din sala meciul era ca si terminat. Antrenorul lui Corrales il sfatuieste sa renunte insa acesta revine in ring. Nu am vazut niciodata atata furie, determinare si suferinta adunate la un loc. Cu ultimele resurse Corrales se napusteste asupra lui Castillo si…..finalul te las sa il vezi in clipul urmator.https://www.youtube.com/watch?v=55lh38QH74E

| WaterDrop a răspuns:

Nu are sens pentru ca nu-i dai tu unul. Ia incearca sa scrii sensul vietii tale si apoi sa te tii de el sa vezi cum iti trec gandurile de sinucidere.

| deeeaqq a răspuns:

E bine să vrei.

| Staind a răspuns:

Corespunzator, praduitorule.

| MistretulPufos a răspuns (pentru Staind):

:O oo asta a fost urata! mi-a placut

| DeathOfDreams a răspuns:

Bine-ai venit în club.

Anyway, poți s-o faci să merite.
Totul depinde de tine, înlăturând toate găndurile negative.