| LoveToHate a întrebat:

Va rog semnari!
http://www.ptroa.co.il/petition/index.php
Puteti semna pentu niste biete animale nevinovate?:((

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Kongeriket, permite-mi sa intervin! Te-ai uitat la filmulet inainte sa postezi? Eu l-am vazut acum cateva zile si inca sunt in stare de soc (daca eram copil, sigur aveam cosmaruri). Nu este vorba de conditii de trai mizere sau de eutanasie (care in cazul de fata ar parea o binecuvantare), este vorba de chinuri groaznice, de neimaginat, prin care trec aceste animale inainte sa moara. Sunt jupuite DE VII. Au o moarte lunga si extrem, da' extrem de grea! Ce poate fi mai inuman de atat?! Astea nu se mai pot numi "OAMENI"! Chiar NU!
Gabbrielaa, petitia am semnat-o demult. Nu stiu insa, daca ii va ajuta cu ceva, dar...decat nimic...

| loggertiffman a răspuns (pentru NOname):

Dar am o intrebare:daca semnan ce se va intampla cu animalele? adica care sunt masurile luate? deja sau strans peste 6000 de semnaturi

| NOname a răspuns (pentru loggertiffman):

Nu ştiu exact, dar cert este că opinia publică contează sau, cel puţin, ar trebui să conteze. Poate implicarea noastră va ajuta la implementarea unei legi care va proteja animalele de la astfel de grozăvii, oferindu-le, cel puţin, o moarte decentă, fără chinuri covârşitoare şi inutile.

http://www.e-pets.ro/......a/pagina-1

Este inuman ce se întâmplă acolo.

| loggertiffman a răspuns (pentru NOname):

Dar deja ar trebui sa se fi luat masuri avand in vedere ca petitia exista de mult timp nu? adica eu am aflat acum 2 zile... oare s-au luat masuri?

| NOname a răspuns (pentru loggertiffman):

La câte "ar trebui" au rămas doar la stadiul de proiect...
Dar speranţa moare ultima.

http://www.tpu.ro/......-este-una/

61 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Kongeriket, cu toate ca ai spus "decât chinul oricărui animal", as vrea sa te intreb, daca ar fi fost vorba de pisici (pisica ta, de exemplu), ai fi fost la fel de...(as spune "cerebral", dar imi dau seama ca nu e un cuvant tocmai potrivit (sa doresti cuiva o astfel de moarte, indiferent de motiv, nu e deloc rational), asa ca alege tu unul, pentru ca in nici un caz n-as vrea sa te jignesc, dar probabil as face-o, daca as incerca sa aleg cuvantul potrivit)?
Si daca tot consideram, ca nevoile omului sunt prioritare ("Animăluţele alea servesc drept hrană"), sa stii, ca poti sa fii hrana cuiva si fara sa fii nevoit sa treci inutil prin niste chinuri groaznice, de neimaginat inainte de moarte. Aici era ideea!
"Această campanie e fix ca şi cum ar fi cineva care ar apăra drepturile porcilor în România sau drepturile găinilor".
Aceasta comparatie mi se pare total nepotrivita. Numai un roman (om) bolnav la cap ar jupui de VIU un animal (porc, gaina, ce vrei tu), care eventual ii va servi drept hrana dupa. Cand ai vazut tu ultima data o astfel de scena de groaza? Iti spun eu - niciodata. Pentru ca n-ai sa vezi asa ceva in Romania (sper), pentru ca nu e ceva normal, uman, firesc... Intelegi?
Moartea rapida e una, moartea lunga si in chinuri terifiante si inule e cu totul alt ceva, si sunt total impotriva acesteia.

(Semi-)Off-Topic: Ce caine te-a muscat asa de tare, de esti atat pornit impotriva lor? Ador aceste animale (animalele in general) si nu pot sa inteleg, de ce unii nu le suporta. Este vorba cumva de o frustrare personala? Ce te face sa-i..."urasti" as putea sa spun? Explica-mi, te rog! Chiar vreau sa inteleg.

NOname
| NOname a răspuns:

Buna, Roxa! Mai citeste o data ceea ce am scris mai sus!
"...m-as angaja eu insami sa-i duc personal in china, dand declaratie in scris ca nu vor fi torturati"?!
Pai tocmai despre tortura si este vorba!
Toti suntem constienti, ca chinezii nu vor inceta sa omoare cainii (e o intreaga industrie, care aduce un profit colosal; din pielea/blana lor se fac manusi, portofele, haine, s.a.m.d.), dar modul in care o fac poate si trebuie sa fie diferit. Din moment ce traim in secolul XXI, ne numim "oameni" si exista injectii letale (si alte metode de ucidere autorizate, care reduc la minim durerea), aceasta problema nici n-ar trebui sa existe.
Iar strazile Bucurestiului (si nu numai), care sunt pline de caini vagabonzi, n-au nici o legatura cu subiectul. Nu discutam acum despre infiintarea unor adaposturi, sterilizarea sau eutanasia animalelor, ci despre tortura, chinurile groaznice, care pot fi evitate.

Thunder, daca ai fi vazut filmuletul, te asigur, ca n-ai mai fi putut sa glumesti pe aceasta tema si (probabil) n-ai mai fi pe langa subiect. Si da, ai dreptate, "planeta asta nu e doar a omului, incapem toti", pacat ca unii n-o inteleg...

NOname
| NOname a răspuns:

Inca o data subliniez: este vorba in primul rand despre cruzimea umana, tortura, nu neaparat despre caini (in orice caz nu despre cei din Romania si nu despre CEL ce v-a muscat/"v-a muscat" candva) sau viata si moarte! Incercati sa priviti lucrurile mai amplu!

Si ca o completare la tot ceea ce am spus pana acum, nu doar cainii sunt torturati. Am gasit acest material socant (recunosc, filmuletul n-am putut sa-l vizionez pana la capat; Atentie! NErecomandat copiilor si celor cu probleme cardiace!):
http://www.green-report.ro/......ezi-videop
"Dupa ce sunt jupuite, ele sunt aruncate intr-un morman de resturi animale, unde sunt lasate sa moara, proces ce poate dura CATEVA ZILE". Este peste orice putere de intelegere...
Asta e lumea in care traim. Eu sunt tot mai dezamagita de ea. Voi?

Si inca un material asupra caruia puteti sa reflectati (daca dupa primele randuri, ati inceput sa va plictisiti, inseamna ca sunteti un caz pierdut, dar nu-i nimic, se mai intampla...nu va judecati prea aspru!):
http://lianadelaselva.wordpress.com/......arthlings/ (de data asta fara filmulet - a fost sters, inactivat, deletat, ca si cum nici n-a existat, dar imaginile, faptele din el au ramas reale, continua sa existe).
Plus, 10 cai de actiune pentru binele animalelor:
http://www.adoptiicaini.ro/10-cai-de-actiune-pentru-binele-animalelor/
"Pentru ca raul sa triumfe, e suficient ca cei buni sa nu faca nimic". Daca reusiti sa respectati macar cateva puncte din aceasta lista, inseamna ca deja faceti ceva.

Leopardon, ca de obicei ai stiut sa vezi esenta problemei si sa punctezi lucrurile cele mai importante. Mi-a placut foarte mult si filmuletul. Foarte rascolitor si adevarat...chiar te pune pe ganduri.

NOname
| NOname a răspuns:

Kongeriket: "Singurii importanţi în ecuaţia asta sunt oamenii. De animale NU îmi pasă!".
Asta am inteles deja.
Recunosc, initial am crezut, ca e o simpla incapatinare (in cazul tau), dorinta de a merge impotriva curentului, o clipa de teribilism, si speram, ca primind atatea argumente, iti vei da masca (de dur) jos sau iti vei schimba parerea (in functie de situatie). Dar se pare, ca n-a fost sa fie...
Nu-i nimic. E Ok. Nu putem primi mereu ceea ce ne dorim.
Plus, sunt oameni si oameni... Nu suntem "construiti" toti la fel.
Dar daca macar o singura persoana a devenit mai buna, mai miloasa, dupa ce a citit toate aceste randuri, ma declar multumita.
Si mai ceva, n-a pus nimeni la indoiala importanta oamenilor in aceasta "ecuatie". Am spus doar: "Oameni buni, hai sa nu-i chinuim, daca tot ne numim "Oameni"!" (in alte cuvinte, evident).

P.S. Putem avea pareri/viziuni absolut diferite asupra unor lucruri si sa cantam la unison, cand vine vorba de alt ceva... Это жизнь! C'est la vie! Asta-i viata!
Peace.

NOname
| NOname a răspuns:

Larix, din pacate, exista...

Orangerose, bine punctat!
"Priviti catre adevaratul vinovat!"
Perfect de acord!

Ira si Dyane90, reactiile voastre sunt de inteles.
Nu prea sunt de acord cu un limbaj violent/agresiv in spatiul public (o fi el virtual sau nu), dar cu toate ca exprimarea noastra difera, ideea in esenta este aceeasi.

Спинесхиверс, recunosc, initial n-am vrut sa-ti raspund, dar vad, ca ma tot provoci. Ok. Fie cum vrei tu!
Este foarte amuzant, cum incerci sa-ti gasesti o scuza, cum te agati de aer, cum te ascunzi dupa degete. Esti simpatic, pe cuvant. Nu inteleg, de ce pur si simplu sa n-o recunosti: "Ba, am dat-o in bara, asta e! A gresi e omeneste!". Da' nu, trebuie s-o tii pe-a ta sus si tare (n-avem argumente? nu-i nimic, inventam!).
De ce?! De ce trebuie mereu sa facem pe Gica-Contra? Sau de ce, daca nu putem ajuta, trebuie sa mai si aruncam cu-o piatra? De ce nu trecem mai departe si nu ne vedem de treaba, daca nu ne intereseaza subiectul? Daca nu putem sa facem un bine, de ce vrem neaparat sa facem un rau?

"Eu chiar nu înțeleg cum pot avea unii o mentalitate așa imbeciliă".
Chiar! Cum? Poate ne explici tu?
Tu ii faci imbecili pe cei, care sprijina/apara ASA CUM POT (financiar, moral, cum o fi) niste animale NEVINOVATE (stai linistit, cele care "gusta" din om, sunt automat eutanasiate, cel putin in Romania. Fiecare animal (aici il includ si pe om) trebuie judecat dupa faptele lui individuale. Cum ar fi sa fii pedepsit pentru simplul fapt, ca la celalalt capat al pamantului un alt om a comis o crima sau pentru ca strabunicul tau era certat cu legea? Absurd, nu? Exact! (aceasta paranteza a fost si pentru kongeriket, Roxa si Lora)), care sunt jupuite de vii?! Oare cine e mai imbecil in cazul de fata, tu sau ei? Cu ce te deranjeaza, ca mai exista si oameni cu suflet, nu doar cei cu inimile betonate si intarite de la atata...trai romanesc (vezi, tot ti-am gasit o scuza, deci imi mai pasa si de oameni, nu doar de Animale)?

"Eu prefer ca oamenii să-și defuleze cruzimea și frustrările în animale decât în alți oameni".
Ah da? Iar eu prefer, ca cei, care nu-si pot controla frustrarile atat de adanci si grave, incat le transforma in violenta fizica, sa stea cat mai departe de societate, de fiinte vii. Probabil, ai auzit deja de acele locuri racoroase numite "inchisori", nu? Pai sa stii, ca nu s-au inventat degeaba! Iar in cazul unor probleme psihice grave (ceea ce e cel mai probabil in cazul de fata), tot au unde sa se duca (terapie cu electrosocuri ar fi numai buna). Si doi: cine ti-a spus/unde scrie, ca incetarea jupuirii animalelor (DE VII!) va aduce cu ea razboaie, boli, familii destramate si alte minuni? O aberatie mai mare ca asta n-am mai auzit demult. Dar trebuia sa te legi de ceva, nu? Hmm...din pacate (pentru tine), n-ai avut din ce alege.

"nu e nici pe departe o problemă atât de gravă dacă o compari cu altele".
- Poftim?!
- Pai da, ce sa facem? Cand nu avem niste argumente solide, nu ne ramane decat sa "comparam cu altele".
- Ha!
Daca o luam asa, atunci disparitia intregilor specii de plante si animale e nimic, comparativ cu al Doilea Razboi Mondial; atacul terorist de la 11 septembrie si prabusirea World Trade Center-ului e o gluma trista, comparativ cu dezastrul de la Cernobil; iar problema salariilor si pensiilor din Romania e prea putin importanta, cand intra in discutie un cutremur de o magnitudine de 8-9 grade pe scara Richter, nu?
Cum ar fi, ca in loc sa luam masuri, toti am da din umeri si am spune:
- A, pai...si ce daca i-a dat in cap lui X? Bine ca nu i l-a spart si lui Y;
- Si ce daca n-avem ce manca? Bine ca n-a venit un Tsunami peste noi;
- Si ce daca m-a violat? Bine ca nu m-a omorat (a fost un baiat de treaba, de ce sa-l reclam?);
- Si ce daca mi-a omorat cainele? Bine ca n-a omorat-o pe soacra mea (sau nu - difera de la caz la caz);
- Si ce daca ti-ai taiat un deget? Bine ca nu ai cancer;
- Si ce daca l-a jefuit pe ala de la II? Bine ca n-a trecut si pe la mine;
- Si ce daca poluarea mediului a atins cote maxime? Bine ca aerul inca nu e irespirabil;
- Si ce daca resursele naturale ale pamantului sunt pe terminate? Bine ca n-a dat inca "2012" peste noi!

ATENTIE! Existenta unor probleme mai grave nu presupune, ca trebuie sa incetam sa ne luptam cu celelalte, mai mici (aparent). Plus, oricum ai lua-o, mereu va exista ceva mai grav, mai mare(/important), mai complex.

"Până la urmă cine vă pune să vă uitați la filmulețe cu găini jumulite de vii?"
Foaaarte amuzant... Asteptai si aplauze cumva?
Dupa logica ta, daca vom ignora o problema, ea va inceta sa existe?! Cat de pueril!

Iar ca te/va DOARE ÎN COT, asta am inteles deja. Nu era nevoie sa "tipi".
Ceea ce e trist, socant (cel putin pentru mine) si dezamagitor, e ca suna tot mai mult ca o lauda: "Puteti sa jupuiti, pe cine vreti! Ma doare in cot si sunt tare mandru de asta!" (cam asa suna in capul meu) - Oare ai de ce sa te mandresti?! Eu, in locul tau, n-as fi atat de sigura.

Daca taceai, intelept ramaneai!
(Scuza-mi ironiile! Am incercat sa le raresc, pe cat am putut. Asta e tot ce am reusit.)

P.S...mi-a ramas un gust amar. Mad World!
http://www.youtube.com/watch?v=NpSZa00-3eM

NOname
| NOname a răspuns:

Roxa, imi pare rau ca trebuie sa ti-o spun, dar nu m-ai inteles tocmai bine.
Tu spui: "de copiii din Africa nu doare pe nimeni la hipotalamus. gresesc cumva?"
Da, gresesti. Daca in aceasta intrebare nu s-a discutat despre ei, nu inseamna, ca nu ne pasa. N-am discutat nici despre razboiul din Irak, nici despre atacurile teroriste din Moscova, nici despre bolnavii de cancer... De ce? Pentru ca nu e cazul. Sunt probleme/subiecte diferite, care merita o atentie speciala. Nu e nevoie sa le amestecam. Subiectul principal al acestei intrebari sunt animalele, cruzimea cu care sunt tratate. Atat.
Si apropo, daca totul s-ar baza doar pe "CONTRAST", categoriile "Cauze nobile" si "Voluntariat/Ecologie" ar fi trebuit sa fie chiar goale (nu ca am fi foarte departe de adevar). N-ar mai posta nimeni nici o intrebare de frica, ca ceilalti vor veni cu niste "argumente" doar pentru a sublinia contrastul. E simplu - nu trebuie sa deviem de la subiect. Nu ca n-ai avea voie, poti s-o faci, dar nu mi se pare logic.
Tu spui: "hai sa nu mai fim ipocriti. toti suntem fix la fel".
Scuza, dar nici aici nu pot sa-ti dau dreptate. Nu suntem toti la fel, n-avem cum, este imposibil. Nu ma dau sfanta, nu pozez in ceva, ce nu sunt. Chiar imi pasa, daca calvarul pentru aceste animale se va termina sau nu (altfel m-ai mai gasi aici?), asa ca imi apar punctul de vedere. La fel probabil fac si ceilalti. Ca o fac, folosind niste cuvinte/expresii mai dure, asta e alt ceva. Si da, nici mie nu mi se pare Ok sa (ne) jignim, indiferent de context.
Iar daca ai citit articolele (cele lungi si plictisitoare), link-urile carora am postat mai sus, probabil ai inteles deja "cu ce pot eu (poti tu) schimba situatia in afara de a ma (ne) da toleranta (e) pe internet?!". Exista o logica. Citeste cu atentie acele articole pana la capat!
Si mai ceva foarte important, ce am spus deja de nenumarate ori (in diferite moduri), dar din nou sunt nevoit sa ma repet: nimeni n-a contestat importanta/prioritatea omului! N-a spus nimeni, ca un animal este mai important decat un om. Doar ca nu vad, pentru ce toate aceste comparatii. Subiectul era unul simplu: "Sa mai fie jupuite de vii animalele/cainii sau nu? Semnati petitia, daca doriti sa-i ajutati macar cu ceva! (ca ii va ajuta sau nu, asta deja e o alta poveste)". Atat.
Asa ca nimeni n-are nici o problema cu tine (asta referitor la "si daca mie imi pasa mai mult de oameni decat de caini, nu vad ce problema aveti voi cu asta").
Tu: "daca asta ati inteles, ca ma bucura tortura cainilor..."
Roxi, draga, chiar nu inteleg de unde ai mai scos-o si pe asta. In mod sigur n-am insinuat EU asa ceva. Te cunosc demult si n-as fi putut sa trag o astfel de concluzie despre tine. Deja stiu in mare, cine si cum gandeste.
Nu te judeca nimeni, in raspunsul precedent am vrut doar sa te lamuresc in legatura cu "nu stiu in ce oras stai, dar de la o vreme e din ce in ce mai greu sa umblii pe strazile patriei, fara sa dai de animalute cu spume la gura si nevaccinate", atat.

Спинесхиверс, iarta-mi, te rog, "percepția mea îngustă"! Nu pot sa ma ridic la nivelul tau intelectual. Ce sa-i faci?
"...ai nevoie de un consult într-un cabinet psihologic că mari probleme cu percepția ai" - da' repede m-ai diagnosticat! Te-ai gandit mult? Sigur unii de aici ar avea nevoie de un consult psihologic, dar ma indoiesc, ca este vorba despre mine.

P.S. Ii inveti pe ceilalti sa nu jigneasca, cand tu o faci la greu?! Vorba lui Kongeriket: Ataca subiectul, nu persoana!

Lora, asa e, este o situatie tragica. Cand vine vorba de dat bani, lumea nu prea se inghesuie. Dar asta nu inseamna ca nu le pasa. Inseamna doar ca n-au posibilitati materiale (traim in Romania, plus mai e si criza) si le este rusine. Plus, utilizatorii de aici in mare parte sunt doar niste copii. Chiar n-ai ce sa le ceri. Eventual, un "Bafta!" calduros si trimiterea mesajului mai departe.
Personal, i-am spus lui Cristi in privat, ce aveam de zis (am primit un mesaj de la el, inainte sa-si posteze intrebarea). Nu vad de ce sa ma mai repet, postand si un raspuns public. N-am vrut sa ma dau in spectacol (poate trebuia totusi).
- Aici pot sa ajut discutand, incercand sa schimb macar un pic mentalitatea/viziunea omului (pe multi Google-ul ii va conduce spre aceasta pagina, si constientizand acest lucru, scriu nu doar pentru 2-3, ci pentru sute, poate chiar mii de oameni).
- Acolo pot sa ajut dand o fuga pana la banca si/sau trimitand mesajul lui Cristi mai departe (ceea ce ai facut tu acum, si e de admirat).
Off-Topic: Nici eu nu sunt perfecta, nici pe departe, dar incerc sa ma perfectionez (mi-a placut melodia).
Numai bine!

NOname
| NOname a răspuns:

Спинесхиверс, Спинесхиверс, ce ma fac cu tine?
Iti cam place sa musti din om. Ironic, nu?
"Citatul pe care mi l-ai atribuit e total luat din context! Ai omis partea: „Dacă asta ai înțeles tu din răspunsul ăla al meu"" - pai din moment, ce raspunsul imi apartine (era gandit si scris de mine), e normal, ca asta am si inteles din postarea ta. Logic, nu? Prin urmare afirmatia ta "Dacă asta ai înțeles tu din răspunsul ăla al meu înseamnă că ai nevoie de un consult într-un cabinet psihologic că mari probleme cu percepția ai" este un atac la persoana. In loc sa-mi explici, unde gresesc, dupa parerea ta, cu ce nu esti de acord (argumentand, bineinteles), tu incepi sa ma etichetezi...total aiurea. Si vad, ca tot continui.
"Eu chiar cred că ai probleme de percepție pentru ca ai înțeles pe dos ceva ce zic eu că era evident".
Ce sa zic eu atunci, daca de cateva zile bune tot explic, ca nu e Ok sa fim pe langa subiect; ca nu pune nimeni la indoiala importanta omului; ca nu conteaza cine si de cate ori va muscat, pentru ca n-are nici o legatura cu animalele jupuite de vii prin China (si nu numai); ca in cazul de fata nu atat moartea in sine este revoltatoare, ci felul ei (acele chinuri inutile, care pot fi evitate); ca daca ne gandim la binele animalelor, asta nu inseamna ca am uitat de oameni, s.a.m.d?! Oare de ce, daca tot sunt inteleasa pe dos, n-am trimis si eu pe cineva la psiholog? Poate pentru ca realizez, ca pot fi inteleasa si gresit (sau chiar sa gresesc), iar daca acest lucru s-a intamplat, poate a fost si vina mea, poate nu m-am exprimat suficient de bine, poate ar trebui sa am mai multa rabdare si sa caut cuvintele potrivite. Tu in schimb te cam grabesti sa-i judeci pe altii si nu vezi barna din ochiul tau.
"Nu o să mai răspund aici pentru că vorbesc cu o persoană care nu are legătură cu viața reală".
Daca asta crezi, chiar te rog!

P.S. Pe toti, cu care nu te poti intelege, ii acuzi ca n-au nici o legatura cu viata reala (ca am mai vazut cazuri)? Este cumva replica ta preferata, cand ramai fara argumente? De unde privesc eu, cam asa pare.
P.P.S. Multumesc! Si tie la fel.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Tot animale nevinovate sunt şi când sfâşie oameni, nu?
Hai, mă lăsaţi? Luaţi-i frate acasă dacă vi-s aşa de dragi şi plătiţi voi intervenţiile medicale ale tuturor oamenilor schingiuiţi pe viaţă de aceste "animăluţe nevinovate" şi totodată faceţi voi închisoare pentru moartea oamenilor sfâşiaţi de "animăluţele voastre nevinovate".
Oamenii au construit oraşele ca să locuiască OAMENI în ele, nu câini!

| Miaw21 a răspuns (pentru kongeriket):

Tu compari niste animale cu oamenii, care sunt cele mai inteligente fiinte de pe Terra si in acelasi timp singurele cu ''constiinta''(nu, nu ma refer la ingerasul pazitor sau ceva de genul asta)?
Si sa stii ca nu poti compara porcii din Romania cu acele animale. Porcii si celelalte animale sunt (in mod normal) ucise instant, fara durere. Acele animale SUNT FIERTE DE VII! Asa ceva nu este normal, si mai ales pentru ca vine din partea unui om.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

NOname: Animăluţele alea servesc drept hrană în bucătăria tradiţională chineză.
Această campanie e fix ca şi cum ar fi cineva care ar apăra drepturile porcilor în România sau drepturile găinilor.
Din punctul meu de vedere, aş susţine o campanie de strângere a câinilor din România şi exportarea lor pe gratis în China!
Un om, siguranţa acestuia şi hrana acestuia contează pentru mine exponenţial mai mult decât chinul oricărui animal.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Thunder: Faptul că şi alţi oameni atacă alţi oameni nu scuză faptul că "animăluţele simpatice" reprezintă un real pericol pentru societate.
NOname: Sunt frustrat pe potăi în general pentru că 10 oameni au murit în România sfâşiaţi de aceste fiare şi cel puţin 100 de alţi oameni au rămas cu sechele fizice pe viaţă din cauza acestor "animale nevinovate".
Ştii foarte bine că sunt individualist de felul meu dar în momentul în care manifest emaptie, în mod cert mi-o îndrept către un alt om şi nici într-un caz pentru o împuţiciune de câine.
Am fost o dată muşcat de un dihor acum 10 ani. De câine n-am fost niciodată muşcat însă cu mânuţa mea am ucis doi câini în legitimă apărare. Probabil dacă nu ripostam aş fi fost muşcat.
Din punctul meu de vedere, specia umană a construit oraşele ca să locuiască oameni în ele. Prin urmare, drepturile omului sunt singurele care contează pentru mine.
Când locuiam la casă am deţinut la un moment dat şi 22 de pisici. Aveam o vecină care-mi ucidea constant pisicile din motive vindicative (dar nu numai mie ci mai multora) punând otravă. Poate că pe moment am fost supărat dar ulterior mi-am dat seama că vecina avea dreptate: Pisicile îi atacau găinile (sursa ei de hrană!) iar ea a luat atitudine. Şi foarte bine a făcut pentru că după câteva morţi pisiceşti, pisicile au început să-i evite "tarlaua" happy.
Numai bine.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

NOname: Sunt dezamăgit (uneori) de lumea în care trăiesc dar printre motivele care conduc la dezamăgirea mea nu se află nici pe departe faptul că se fac genţi din prepeliţe sau că sunt câini torturaţi.
Eu explic explicit dar negreşit sunt înţeles greşit: Singurii importanţi în ecuaţia asta sunt oamenii. De animale NU îmi pasă!

| ExistaMosCraciun a răspuns:

Am semnat, nu am putut urmari pana la capat.

| Teodora20 a răspuns:

Kongeriket: Nu ai inima. Asa iti doresc si tie.

| Leocerba a răspuns:

NOname, e foarte simplu: n-ai cum sa-i ceri lui kongeriket sa se insufleteasca, pentru ca se pare ca se are cu petitia aia precum cainele(din film) cu pisica(din avatar).E de-nteles,pana la urma...
N-o sa ma refer la actiunile facute doar sa stranga bani si atentie, alea-s alta discutie, voi spune ca adevaratele actiuni sunt cele ce incearca nu doar rezolvarea unor situatii ingrozitoare pentru animale dar incearca umanizarea oamenilor.Asta-mi place mie.
Si pun si un filmulet de 2 min. despre animale si mai ales despre oameni.E bun asa...ca privire de ansamblu.
http://vimeo.com/8104231

| Leocerba a răspuns:

Am donat, am adunat blanosi de pe strazi si i-am sterilizat, ma zbat cumva si am semnat dar nu atat "pentu niste biete animale nevinovate" cat pentru niste bieti oameni care tortureaza, caci despre oameni e vorba pana la urma.Cu ei trebuie schimbata procedura.Nu-i vorba atat despre cainii stransi si mancati,nici despre copiii din Africa,nici despre faptul ca tara arde, lumea se clatina, aici oamenii care schingiuiesc e bine sa faca un pas in spate.Altfel n-o sa ne ridicam pe doua picioare prea curand.

| membrugirl2010 a răspuns:

Am semnat pentru animalute! happy

| MrBeanTeddyBear a răspuns:

:O am ramas socata straight face...serios vorbind...tremur.cum le pot face asa ceva?!
cum se misca catelusul fara piele pe el si...aualeu nu mai imi iese din minte filmuletuL! am semnat chiar daca...nu prea cred ca ajuta!

| NickiMinaj a răspuns:

NOname: nu stiu in ce oras stai, dar de la o vreme e din ce in ce mai greu sa umblii pe strazile patriei, fara sa dai de animalute cu spume la gura si nevaccinate. inteleg cu usurinta - chiar rezonez cu o usoara frustrare in ceea ce oriveste subiectul cainilor. mai mult, m-as angaja eu insami sa-i duc personal in china, dand declaratie in scris ca nu vor fi torturati sau ceva.
cainele meu, eram mica laughing - nu ca ar avea vreo relevanta.

| NickiMinaj a răspuns:

NOname: eu ti-am raspuns strict referitor la frustrare laughing, acum pe bune, ce-as putea eu sa fac referitor la problema cainilor torturati? sa dau cu subsemnatul? nu ca ar ajuta, dar na, dau si cu subsemnatul. sunteti naivi, oameni...
observ un mare contrast intre empatia fata de oameni si empatia fata de caini. mai-mai ca ne-ati da dracu pentru niste ochi umezi!

| NickiMinaj a răspuns:

Dumnezeule mare! unii chiar traiesc in carti happy atat.
totusi, hai sa dau o ultima explicatie, nu ca as avea de ce, dar asa... ca-s fata buna : nu a deranjat pe nimeni initiativa in sine, nici macar lipsa de ratiune in fata unor argumente perfect logice, gen " si cu ce pot eu schimba situatia in afara de a ma da toleranta pe internet?!", problema e una de CONTRAST. nu de alta, dar de copiii din Africa nu doare pe nimeni la hipotalamus. gresesc cumva? ca sa nu o mai dau in balarii de tipul altruismul e forma suprema de egoism... daca ne-am utiliza resursele gandindu-ne cu parere de rau la fiecare categorie neindreptatita, am mai avea ATP sa respiram macar? mnu. bun, atunci hai sa nu mai fim ipocriti. toti suntem fix la fel. si daca mie imi pasa mai mult de oameni decat de caini, nu vad ce problema aveti voi cu asta. o sa ard in iad, perfect, toata lumea satisfacuta.

daca asta ati inteles, ca ma bucura tortura cainilor... degeaba ne-am mai apucat.

| Thunder a răspuns:

Am semnat, dar cu ce ajuta? Nu ma uit la acel filmulet fiindca o sa imi cada greu. M-am mai uitat la un documentar "Earthlings"...mai bine nu ma uitam. Nu m-a muscat niciodata un caine pe strada si am trecut de sute de ori pe langa caini, habar nu am de ce ataca alti oameni, dar inca mai este timp sa ma capseze si pe mine laughing. Cand vad caini pe trotuar, a dracului ca trec printre ei, ca doar nu o fi trotuarul lor, nu? In fine, chiar daca m-ar musca un caine, tot nu as avea nimic impotriva lor. Dar de parca numai animalele ataca oameni. Hai sa ne uitam cat rau fac oamenii altor oameni. Are rost sa amintim de razboaie? Crime? De parca un animal nu ar avea voie sa miste in front, deoarece e un animal prost si nu gandeste, ce sa zic, dom'le. Hai, ma, ca doar planeta asta nu e doar a omului, incapem toti.
Chiar acum sta motanul si se uita la mine cum mananc, dar nu-i dau, deoarece a mancat mai mult ca mine astazi. Poate il trimit in China daca ma supara.

| Thunder a răspuns:

@NOname. Nici nu vreau sa ma uit al acel video, am vazut si altele care nu mi-au cazut bine.
@kongeriket. "Sunt frustrat pe potăi în general pentru că 10 oameni au murit în România sfâşiaţi de aceste fiare şi cel puţin 100 de alţi oameni au rămas cu sechele fizice pe viaţă din cauza acestor "animale nevinovate". Doar 10 persoane? Pai 10 persoane mor intr-o secunda din cauza unui accident. Si care real pericol pentru societate? Eu nu ma simt amenintat deloc de aceste "bestii".
@Спинесхиверс. "OAMENII sunt importanți, nu câinii." Propria persoana imi este importanta, are trecere in fata celorlalte fiinte.
@Lora."Cine poate iubi mai mult un caine fata de o fetita de 6 ani. Ce vina a avut aceasta fetita? " Pun pariu ca multi doar s-ar uita la cineva cum este sfasiat de un caine fara sa miste un deget. Unii doar sunt cu gura mare, dar nici macar nu ar interveni. Imi pare rau ca a murit acea fetita, dar la fel de bine putea sa moara si din alte cauze, ca orice dintre noi dealtfel. Ori ca iti cade in cap o caramida dintr-un bloc, ori ca te mananca trei pisici furioase, tot in groapa te duci.

Hai, ma, astea sunt motive aiurea. Pe mine nu ma deranjeaza ca sunt caini, pisici sau crocobauri vagabonzi prin oras. Ce o sa imi faca? Imi baga o stampila in picior sau ii trag un sut in cap inainte sa o faca. Daca nu sunteti de acord cu adaposturi, dati bani sa fie impuscate animalele de pe strada. A? Merge? Dar atunci ce facem cu oamenii fara casa? Aia tot vagabonzi sunt. Si ei pot fi un pericol. Ii impuscam si pe aia? Multi dintre voi aveti griji mult mai serioase decat faptul ca sunt pe afara niste animale care oricum nu iti cer nimic. Ne place noua sa fim asa mai cu mot, mai speciali. Esti om? Nu. Ia un glont, da-te dracul. Ce cauti intr-un oras construit de OAMENI? De OAMENI, ba, de OAMENI!

| Gizăz a răspuns:

Oameni buni, eu nu înțeleg un lucru. Ce dracu' e așa greu de priceput ce a zis kongeriket în primul răspuns? Luați-le acasă cu semnătură. Sunt prinse iar pe stradă? Câinii împușcați și respectivii oameni amendați. Vreti adăposturi? Puneți bani DE LA VOI și construiți că eu nu vreau să contribui pentru așa ceva. Plătiți mâncarea, plătiți tot. La campanii de 2 bani vă bagați dar când vine vorba să dați bani nu vă mai convine. Eu chiar nu înțeleg cum pot avea unii o mentalitate așa imbeciliă; trăim în secolul XXI și nu pot alerga în parc sau merge cu bicicleta din cauza câinilor? Chiar trăim într-o țară bananieră? OAMENII sunt importanți, nu câinii.

| Gizăz a răspuns:

@NOname: Eu prefer ca oamenii să-și defuleze cruzimea și frustrările în animale decât în alți oameni. Între un război cu morți, răniți și infirmi pe viață, familii destrămate și multe drame umane prefer să văd un câine jupuit! Aaaaa că oamenii ar putea să își schimbe comportamentul față de animale și să găsească alte mijloace de defulare e cu totul altceva. Din păcate, cruzimea umană e o parte din noi; restul sunt utopii și cai verzi pe pereți! Amintesc un vers celebru "Cruelty has a human heart, every man does play his part." Nu sunt destule războaie deja? Destule boli? Destulă dramă? Destui copii ce mor de foame în Africa în timp ce în țările dezvoltate se aruncă la gunoi mâncare ce ar rezolva problema? Nu-s destui copii ce muncesc de la 7 ani prin țări obscure și pe-o coajă de pâine? Nu-s destule discrepanțe? Nu are umanitatea destule probleme cu proprii demoni? Nu zice nimeni că trebuie să chinuim animale dar nu e nici pe departe o problemă atât de gravă dacă o compari cu altele.
Unii trebuie să înțeleagă că pe noi NE DOARE ÎN COT că jupoaie unul prepelițe câtă vreme există problemele amintite mai sus și câtă vreme sunt oameni în rahat până în gât. Nu e vorba de lipsă de suflet ci de raționament și realism. Până la urmă cine vă pune să vă uitați la filmulețe cu găini jumulite de vii?

| Gizăz a răspuns:

@Ira: rolling on the floor)))))))

| Gizăz a răspuns:

@Noname: Jur dac-ai înțeles ceva din ce am scris, pe bune! laughing) Doar o dovadă: „Si doi: cine ti-a spus/unde scrie, ca incetarea jupuirii animalelor (DE VII!) va aduce cu ea razboaie, boli, familii destramate si alte minuni?" Dacă asta ai înțeles tu din răspunsul ăla al meu înseamnă că ai nevoie de un consult într-un cabinet psihologic că mari probleme cu percepția ai.
După continui cu niște argumente de 3 lei plecate din percepția ta îngustă asupra spuselor mele; nu mai explic odată ce-am spus că o fac degeaba.

| Gizăz a răspuns:

@Roxa: „Problema e una de contrast". În sfârșit cineva care mi-a înțeles răspunsul!
@Noname: Eu văd că Roxa s-a rezumat să zică că „unii" trăiesc în cărți; eu nu mă feresc să dau și nume. Tu prin poliloghia aia de n rânduri arăți că ai citit destule dar că nu ai ieșit din casă de trei ori în viața ta(metaforic vorbind). Plus că nu faci niște legături logice de bază.
@Ira: Un om care arată mai multă empatie petru un animal decât pentru alt om(de orice fel) și care chiar dorește răul cuiva pentru că nu e de acord cu verdictele lui date asupra unor chestiuni are niște probleme psihice grave. Faptul că ai primit și inteligent pentru abominațiile alea spuse la adresa unui om mă face să vomit la gradul de prostie pe care îl au unii. O fi de la PMS!

| Gizăz a răspuns:

@Noname: Realizez că ai încercat să fii ironică dar nu o iau ca atare. Eu sunt un om direct și unii mă urăsc pentru asta dar mi-am făcut și mulți prieteni așa. DA, că ai spus ce ai spus mă face să cred ori că îmi ești inferioară din punct devedere intelectual, ori ca ai grave probleme cu percepția, cum am mai zis. Poate sună arogant dar din nou, spun ce gândesc fără ocolișuri.
Citatul pe care mi l-ai atribuit e total luat din context! Ai omis partea: „Dacă asta ai înțeles tu din răspunsul ăla al meu" Din nou, spun ce cred... nu cataloghez nimic și nici nu zic nimic cu scopul de a jigni. Eu chiar cred că ai probleme de percepție pentru ca ai înțeles pe dos ceva ce zic eu că era evident. Tu trăiești în basme și tratezi realismul ca pe-o boală, ceea ce e foarte grav. „Atacă subiectul, nu persoana!" Ce te faci atunci când ideea subiectului e stric legată de persoana care a emis acea idee? Intenția mea nu a fost să te atac... am făcut doar niște observații la adresa modului în care vezi viața.
Nu o să mai răspund aici pentru că vorbesc cu o persoană care nu are legătură cu viața reală. Nu o zic ca o jignire ci ca o constatare. Tu vezi totul invers; pe bune că nu am mai întâlnit așa persoană. Nu ai cum să nu deviezi de la context(apropo de ce îi zici lu' Roxa) când unii ridică niște probleme când altele mult mai importante(OAMENII) sunt prioritare. Problemele astea sunt futile când sunt altele mult mai importante: CONTRAST argumentativ. Te rog să-mi vezi răspunsurile(și nu doar ale mele) ca pe un întreg ce generează idei și nu ca pe propoziții separate cărora să le dai tu noi sensuri; un sfat. O viață bună!

| Eღilia62 a răspuns:

Am semnat! Sper ca asta sa schimbe cu adevarat in bine situatia bietelor animale.