| AntoniaRaluca a întrebat:

Vi se pare normal ca fete de 14 ani sa umble in discoteci,sa fumeze,sa bea, sa se pozeze goale? vi se pare normai ca eleve de 14 ani sa se mozoleasca cu baieti? vi se pare normal ca fete de15-16 ani sa fie mame? vreau pareri multe

13 răspunsuri:
| TrendyHedgehog a răspuns:

Multora li se pare normal,mie una nu, societatea involueaza grav! De mine se luau colegii in generala ca eram printre putinii copii care nu fumau! Ce sa faci, se " modernizeaza" gandirea, adica ce, tu la 14 ani sa nu ai voie sa faci ce fac altii la 20? Nu stiu la ce se gandesc tinerii care fac sex, isi fac poze indecente, fumeaza, beau la 14-15 ani.Nu stiu de fapt daca se gandesc la ceva.Probabil asta este modul lor de a arata ca sunt independenti, maturi(daca nu le da mami bani incep sa tipe si sa dea cu pumnul in perete), chiar nu pot intelege. Sper ca macar astia care mai au ceva in cap sa nu o ia pe urmele tinerilor "cool".

| darrio2007 a răspuns:

Nu mi se pare normal.Dar ce mai este normal la copiii din ziua de azi? Noua, cand eram la varsta lor, daca ne scapa o vorba urata pe strada, ne era rusine o zi intreaga.Mai luam si bataie de la parinti.Acum lor nu le pasa.Am exemplu in fiecare seara in parculetul din fata blocului. Tipa in gura mare. Fete si baieti deopotriva.Asta e democratia prost inteleasa.Mi-e teama cum vor gandi la maturitate.Cand vor trebui sa isi asume responsabilitati in familie, societate etc.

| ErrorFound a răspuns:

Normal e un cuvant confuz...Am stabilit asta acum cateva zile.
Dupa normalitatea indusa de majoritatea populatiei respective-Da, e normal.
Nu, nu e normal fiindca nu-i bine daca la asta te referi prin normal.
Deci atata timp cat mare parte din ele fac asta, da e normal.

Mie cel putin nu mi se par normale(in afara de baut-cate putin).

| AntoniaRaluca explică (pentru ErrorFound):

Daca multe fete fac asta, nu inseamna ca e normal. fetele de acum 10 ani sunt mai normale decat astea! astea nu sunt normale! putinele fete care au ramas normale in zilele noastre sunt luate peste picior. corect?

| greyhound a răspuns:

In afara de adolescentele mame, tot ceea ce ai enumerat mi se pare normal, in anumite limite

| LordBolton a răspuns:

Nu mi se pare normal doar daca bea ocazional, sa fi mama la 15-16 ani si la 30 ce faci?

| kteichd a răspuns:

Da, intr-o lume incompetenta da...dar mai sunt si ce cuminti care sunt pe cale de disparitie dar rezistam

| FeliciaCorinaA a răspuns:

Ceva in modul lor de a gandi este gresit, asta e sigur. Cresc prea repede dar numai in sensul rau. La 14 ani, mare parte din adolescentele din ziua de azi se cred stapanele lumii si, uneori, din nefericire, parintii adopta o atitudine gresita. Nu, nu mi se pare normal comportamentul lor insa cel mai mult ma deranjeaza faptul ca nimeni nu le acorda atentie si le ignora. Chestia asta nu va avea un final prea placut...

| nowar a răspuns:

Nu, nu mi se pare nimic normal din cele de mai sus thinking Adica sunt tot felul de persoane care fac aceste lucruri fie din terebilism, sa fie acceptati/acceptate intr-un anumit grup sau de un anume prieten. Totusi nu-mi vine a crede ca unele fete de genul asta, sunt atat de credule si inconstiente.Intr-un fel, cred ca totul pleaca de la lipsa de comunicare cu cei apropiati, dorinta de a fi inteles si acceptat asa cum esti poate degenera, te transformi intr-o alta persoana practic.Isi doresc sa fie remarcarcate (chiar daca e vorba de actiuni/fapte stupide). Uneori parintii sunt mult mai imaturi decat ei, neavand un cuvant de spus in fata copilului, sa ii fi alaturi, sa il sprijini si sa ii dai libertate intr-o oarecare masura (atat cat are nevoie) sa nu uitam de educatie pe care trebuie sa le-o ofere cand vine vorba de aceste vicii.Conteaza mediul in care traieste un copil si cum este indrumat sa vada lumea si capabil sa isi aleaga prietenii potriviti.

| Fayree a răspuns:

~ NU, normal ca NU!

| FaraSareDoi a răspuns:

Normalitate...cuvânt greu de priceput.
Nu sunt nişte exemple demne de urmat, asta o ştim toţi. Însă acum lucrurile stau destul de diferit poate de cum erau acum 10-20 de ani. Să fumezi de la 14 ani? La vârsta asta eşti deja bătrân pentru aşa ceva, în mentalitatea unor copii. Mă rog, nu e treaba mea să judec. Nu e treaba nimănui. Ei fumează/beau pentru că aşa văd la părinţi sau pentru că sunt lăsaţi să facă asta.
În fine. Lucrurile astea aşa vor rămâne.
Adolescenţa e foarte ciudată.
De-asta prefer îngheţata. laughing

| S3nZ4TiOnS a răspuns:

Nu mi se pare normal, cand parintii nostri erau de varsta adolescentei nu stiau nici macar 5% din cate stim noi astazi, ei erau mult mai inapoiati ca sa spun asa, dar era o viata mai buna pentru ca era simpla asta ar spune unii, insa acelor fete nimeni de aici de pe TPU nu are ce sa le faca, parintii sunt vinovat pentru needucatia adecvata.

| Moora123 a răspuns:

E cam irelevant ce e normal si ce nu. Acum 300 de ani, la 16 ani era normal sa ai primul copil. Acum 30 de ani din cate mi s-a povestit, la 16 ani trebuia sa fi un exemplu de inocenta.

Standartele morale de schimba destul de des. Poate nu e bine dar pana la urma, cu ce te afecteaza pe tine? Nu le forteaza nimeni sa faca ceva.

| Ieedi a răspuns:

Nu stiu cine ar putea sustine ca este de acord... Categoric nu este normal si din pacate se intampla prea des in zilele noastre. Nu mi se pare normal ca fetele sa faca ce ai mentionat mai sus nici macar la 18 ani dar apoi la 14-15.