| IoSmecheru96 a întrebat:

Voi aveti mila pentru oameni cu probleme psihice?

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu imi pasa de ei

| Drimmero a răspuns:

Pentru unii da, pentru altii gen Putin nu am absolut nici cea mai mica mila.

| IoSmecheru96 explică (pentru Drimmero):

Pai ce Putin e nebun?

| AB1Corduneanu a răspuns (pentru IoSmecheru96):

Ție ți se pare că are toate facultățile mintale?

| IoSmecheru96 explică (pentru AB1Corduneanu):

Ce ai frate cu un om amarat?

| LordCristobal a răspuns:

Pentru psihopați și demenți in niciun caz!
Dar pentru autiști sau alte spectre poate da, chiar mi-e milă.

| IoSmecheru96 explică (pentru LordCristobal):

Dar oare psihiatrii au mila pentru ei? sau ei daca sunt psihiatri nu au mila?

| Cristina12387 a răspuns:

Vezi sa nu faci confuzie intre termeni. De obicei, cuvantul mila denota si o atitudine de superioritate fata de celalalt. Ceva de genul: "Vai saracul de tine, ce rau imi pare ca esti un om cu probleme.".
Un cuvant mai constructiv in acest sens ar fi compasiune. Compasiunea inseamna ca esti empatic si esti alaturi de omul respectiv, fara sa il desconsideri, ci doar adaptandu-te, pe cat posibil, la el.
Simpla parerea de rau ca un om are probleme nu ajuta cu nimic. Poate, cel mult, sa-l ajute pe omul care nu are problemele respective (dar, are si el unele complexe) sa se simta bine cu el insusi prin comparatie.