| anonim_4396 a întrebat:

Voi aveți prieteni? Prieteni în adevăratul sens al cuvântului, care să vă fie alături când vă este greu, care să știe să păstreze secrete, adică cărora să le poți spune orice.
Cu care să aveți ce vorbi, nu doar uite ce *ur are aia sau mai cine stie ce.
Mi-am dat seama că nu am așa ceva, pe cineva cu care să am ce vorbi sau să-mi scrie/să mă sune să mă întrebe ce mai fac, care mai e viata mea.
Și aici nu mă refer doar la mine, văd in general că nu mai există prietenii "adevărate" să zic așa.
Cum îți poți face prieteni în ziua de azi? La liceu simt ca nu am cu cine sa vorbesc. Am cu cine sa imi petrec timpul in clasa, sunt o persoana destul de deschisă și comunicativă cred, dar nu toți sunt asa ca mine, ca sa legăm o prietenie. Am ajuns la concluzia ca nu am prieteni deoarece nu am cu cine să ies pe afara, eu înainte am stat la țară si intre timp m-am mutat in oras. Nu pot sa spun ca la tara ieseam pe afara, rar când mai gaseam cu cine sa ies. Cand eram putin mai mic 14-15-16 ani mai mereu eram pe afara cu cei mai buni 2 prieteni ai mei, vorbeam, ne plimbam, mancam, beam, era frumos. După ceva timp unul dintre ei s-a mutat, celălat a intrat in alte anturaje in care eu nu ma simteam bine (incepand sa ne distantam unul de celălalt) asa ca de atunci stateam mereu pe acasa, nemaiesind din casa, ci doar stand pe internet. După cum spuneam, m-am mutat in oras, unde nu cunosc pe nimeni, nu am cu cine sa ies pe afara. Mi-ar placea enorm sa petrec timp cu cineva, sa imi fac prieteni cu care sa ies, sa ne plimbam etc. dar din pacate nu am asa ceva. Cum imi pot face prieteni? Nu-mi spuneti sa ma bag in seama cu persoane pentru ca e ciudat pentru mine sa ma duc la cineva necunoscut si sa incep o conversație, mai ales fara vreun motiv anume. Poate imi veti spune sa imi fac o prietenă, dar mi-e sila cand vad ce fel de fete sunt in zilele de azi, rar sa mai găsești una mai ok. Oricum vorbesc cu o fată de un an si cateva luni, pot spune ca "suntem intr-o relație la distanță". Din păcate aceasta stă la câteva sute de km de mine, așa ca nu e posibil sa ies cu ea, sa ne plimbam etc. O sa urmeze sa ne vedem si am in plan sa ma si mut la ea in oras dupa ce termin liceul dar pana atunci mai e. Poate o sa imi spuneți ca sa las relatiile online, dar nu știți despre ce e vorba, e o fată minunată, pe care o cunosc foarte bine, deși nu ne-am vazut, petrec tot timpul cu ea din pacate pe telefon, ne jucam, vorbim etc. Vorbim si la telefon si uneori cu web. Este persoana cu care vreau sa imi petrec restul vietii, dar din pacate distanța deocamdată nu ne permite. O spun iar, poate vi se pare ciudat ce e intre mine si fata aceasta, dar eu stiu mai bine, asa că vă rog sa nu judecati. Poate că există si alte fete la fel ca prietena mea, in oras, cu care imi pot petrece timpul chiar sa fie ceva intre noi dar eu nu o pot lăsa așa pe a mea. Cred ca am ajuns dependent de ea.
Nu știu ce sa mai spun, voi ce parere aveti? Scriu toate astea mai mult ca sa-mi limpezesc gândurile, dar odată cu asta va las si pe voi sa va faceti o perere despre subiectul abordat mai sus

1 răspuns:
| Apokales a răspuns:

Cred ca societatea si socilizarea s-a mutat pe net, pe Facebook, Instagram etc. Nu am cont pe o retea de socilizarea in afara de TPU, care l-am redescoperit acum vreo 3 zile. Am un prieten care ma intelege, chiar doi daca ma gandesc mai bine, dar cu unul nu prea tin legatura, a intervenit in viata lui serviciul si stresul de adult happy. Cred ca trebuie sa intri intr-un colectiv mai mare, un job, poate intr-o sala de sport, ceva. Oamenii din generatia tanara, si chiar si cei in jur de 40 de ani, stau mai mult pe net.