| RAY a întrebat:

Voi cand ati invatat o limba straina ati invatat cuvant cu cuvant sau?

Răspuns Câştigător
| Raven a răspuns:

Așa am învățat engleza și franceza la școală, din clasa a II-a, respectiv a V-a. Cuvânt cu cuvânt, noțiune cu noțiune. Italiana însă am învățat-o de la TV, prin anii '90, când nu apăruse încă niciun canal românesc și firmele de TV prin cablu dădeau Italia 1, Rete 4 și Canale 5. Nu ne mai dezlipeam din fața televizorului, era paradisul după atâția ani de program de 2h la televiziunea română. La început nu prea înțelegeam mare lucru dar la final începusem să vorbim italiana între noi, în casă, aproape că gândeam în italiană. Ah, ce vremuri, acolo am văzut prima dată A Team, Riptide, MacGyver, Quantum Leap, Knight Rider, Baywatch, X-Files, Miami Vice...

3 răspunsuri:
| Emma30555 a răspuns:

Sau uitandu te la filme

| TristanTzara a răspuns:

Nu de pe net, deși nu strică niște gramatică.

| wpetterssone a răspuns:

Când învăț o limbă nouă, de obicei, învăț gramatica, apoi cuvintele uzuale pe care le folosesc zilnic le caut și traduc în acea limbă nouă.