| RAY a întrebat:

Voi cat de rasisti sunteti sincer?
si fata de care natie cel mai mult?
cat de mult va mandriti ca sunteti romanii si ce parere aveti de romanii in general?

Răspuns Câştigător
| Oana92 a răspuns:

Nu obisnuiesc sa judec oamenii dupa rasa si etnie, desi, sincera sa fiu nu imi doresc chiar deloc sa primim refugiatii din Siria si de pe unde mai vin la noi in tara. Cred ca nu e ok contextul si nu cred ca vin cu ganduri bune.

Acum cativa ani am lucrat langa un adapost pentru refugiati si mai veneau sa isi cumpere inghetata. Nu am avut nimic cu ei, erau si negri si turci si de toate, am stat de vorba cu ei, totul normal. Desi e drept, zilnic venea politia dupa unii din ei ca ii prindeau ca fura din magazin.

Cat timp oamenii astia se comporta normal ar trebui acceptati in societate indiferent de rasa, culoare sau religie. Cand depasesc limita trebuie sanctionati, dar nu pe baza de etnie ci pe baza de fapte. Iar sanctiunile trebuiesc aplicate si romanilor, ca oricat aratam cu degetul spre tigani si noi romanii furam, dam in cap, mirosim urat, ne batem nevestele si facem scandal. Per general eu cred ca romanii au o problema cu ...romanii care mai au si alt fel de sange in vene. Tindem sa ii denigram pe tiganii nostri, pe ungurii din Romania si ne detestam intre noi, in timp ce persoanele venite din exterior, indiferent de motivul pentru care sunt aici, sunt mai usor acceptate. Probabil pentru ca aduc cu ei o cultura care ne starneste curiozitatea...

Nu stiu cat sunt de mandra ca sunt din Romania. Nu m-as duce in razboi pentru tara si nu as refuza un job in alta tara pentru unul in Romania, dar ma enerveaza la maxim cand o aud pe matusa mea (romanca plecata in Germania, care a uitat cum e viata aici) ca vorbeste urat de tara asta, ma emotionez cand aud imnul tarii si cand vad o parada militara, ma bucur cand vad un roman de succes si m-a cutremurat, la modul placut, solidaritatea de care au dat dovada tarile UE in cazul Colectiv, a fost un semn ca am inceput sa contam ca popor.

Cred ca romanii sunt oameni calzi, primitori, curajosi, muncitori, dar indobitociti. Am fost obisnuiti sa primim fara sa facem nimic si e greu sa ne dezobisnuim de asta. Asteptam totul de-a gata si am fost crescuti in spirit de turma. ''Merge si asa'' e zicala noastra preferata si daca dam de bine uitam de unde am plecat.
Avem inimi mari si o gura la fel de mare, ne place scandalul si ne lasam prostiti de niste ''formatori de opinie''.
Iesim in strada pentru schimbare si uitam ca schimbarea porneste de la fiecare din noi, nu de la conducatori. Iar cel mai grav e ca noi nu stim sa castigam, nu avem mentalitate de invingatori si uitam sa ne promovam valorile.

| RAY explică (pentru Oana92):

Parca ai fost bunny doar ea scrie asa mult si asa rational

| OoBunnyoO a răspuns (pentru RAY):

Adevarat. laughing Nu mai am ce sa completez la raspunsul ei, sunt perfect de acord. tongue

| RAY explică (pentru OoBunnyoO):

Impartiti funda amandoua atunci

23 răspunsuri:
| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Mandru ca sunt alb

| OoBunnyoO a răspuns:

Sigur. laughing Este acelasi lucru pe care l-am scris si eu de n ori pe site. laughing Daca tot te-ai obosit sa imi citesti raspunsurile si sa imi lasi diverse comentarii de pe diverse alte conturi, poate ar fi trebuit macar sa le citesti cum trebuie. Te-ai face mai putin de ras. laughing

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

nu sunt deloc. sunt oameni și oameni, nu pot să am o părere generală.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Deci nu ma urasti?

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

n-am motive să o fac.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Super,la noapte poti veni la mine

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

prefer să nu. îmi place singurătatea.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Trist

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

lasă că nici tu nu ai vreo 7 gagici pe lângă tine, așa că taci.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

De fapt am o papusa cumparata dar mi lene sa o umflu

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

așa rău ai ajuns...cu baloane măi ray?

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Da la reducere de black friday era fara baloane asta e, era coada mare sa stii numa barbati frumosi pe acolo si fete frumoase, tu cum stai cu balcoanele?

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

stau.

| DonaldTrump a răspuns:

1.Destul de rasist.
2.In cazul sub-oam. pardon tiganilor aproximativ 99.9%
3.Chiar din contra, incerc sa uit prin tehnici avansate ca apartin acestui popor. Parerea mea despre romani depinde de la caz la caz, de la o parere foarte negativa in cazul unor spalati pe creier care ling ciolanele Sfintei Parkinson pana la profesorii universitari despre care am o parere foarte buna.

| DonaldTrump a răspuns (pentru DonaldTrump):

Apropo, daca ar izbucni un razboi o sa fiu primul care se deghizeaza in femeie/trece Dunarea/se da cu invadatorii/nu se inroleaza...

| Alexandra4500 a răspuns:

Mda, mandra ca sunt romanca. Atat am de zis despre noi, suntem o tara de prosti.

| RAY explică (pentru Alexandra4500):

Corect ale

| Alexandra4500 a răspuns (pentru RAY):

happy

| dragonu35hp a răspuns:

Sunt rasist 98% cand vine vorba de tigani!
Un AK+cateva pahare+apropbare+tigani=Macel.